Obserwuj nas na

Jędrzejów

Młodzi mają głos w powiecie jędrzejowskim. Wyjątkowa debata w starostwie o roli młodzieży w życiu publicznym [zdjęcia]

Avatar photo

Dodano

„Młodzież nie jest przyszłością samorządu, Młodzież jest jego teraźniejszością” – te słowa stały się mottem przewodnim merytorycznego spotkania, które odbyło się w murach Starostwa Powiatowego w Jędrzejowie. Debata zatytułowana „Rola młodzieży w życiu publicznym” zgromadziła uczniów lokalnych szkół ponadpodstawowych, nauczycieli oraz samorządowców, stając się przestrzenią do otwartego dialogu i wymiany dojrzałych opinii.

Wydarzenie na swoim profilu w mediach społecznościowych podsumował starosta jędrzejowski Paweł Faryna, który nie krył satysfakcji z poziomu zaangażowania młodych ludzi. Jak podkreślił samorządowiec:

„To było spotkanie pełne konkretnych pomysłów, dojrzałych opinii i przede wszystkim autentycznej chęci współpracy młodych ludzi z samorządem. Jako samorządowcy chcemy słuchać młodych ludzi i wykorzystywać ich pomysły w praktyce. Dzisiejsze spotkanie pokazało, że młodzież ma wiele cennych inicjatyw, które mogą realnie przyczynić się do rozwoju Powiatu Jędrzejowskiego.”

Młodzież pełna inicjatyw. Przedstawiciele lokalnych szkół przy okrągłym stole

Głównymi bohaterami debaty byli uczniowie, którzy reprezentowali pięć kluczowych placówek oświatowych z terenu powiatu jędrzejowskiego. W dyskusji aktywnie uczestniczyła młodzież z Zespołu Szkół nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Jędrzejowie, Zespołu Szkół nr 2 im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Jędrzejowie, Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Reja w Jędrzejowie, a także z Zespołu Szkół w Wodzisławiu oraz Zespołu Szkół w Sędziszowie.

Starosta Paweł Faryna skierował serdeczne podziękowania do uczniów za ich dojrzałe podejście oraz do dyrekcji i opiekunów za wsparcie tej inicjatywy. Osobne słowa uznania popłynęły w stronę pracowników starostwa odpowiedzialnych za logistykę oraz pomysłodawcy całego przedsięwzięcia – Bartłomieja Barteli, który nie tylko przygotował agendę spotkania, ale również profesjonalnie poprowadził całą debatę.

Realny wpływ na powiat i zaproszenie do Młodzieżowej Rady

Władze powiatu zapewniają, że zgłoszone przez młodzież pomysły i inicjatywy nie trafią do szuflady. Wszystkie propozycje mają zostać szczegółowo przeanalizowane pod kątem ich praktycznego wykorzystania przy rozwoju regionu.

Przy okazji debaty przypomniano o formalnych narzędziach, jakie młodzi ludzie mają do dyspozycji w powiecie jędrzejowskim. Latem 2023 roku Rada Powiatu podjęła bowiem uchwałę w sprawie nadania Statutu Młodzieżowej Radzie Powiatu Jędrzejowskiego. Starosta mocno zachęcał zebranych, by włączali się w struktury tej rady i za jej pośrednictwem budowali społeczeństwo obywatelskie, mając realny wpływ na decyzje urzędników.

Samorządowcy z Jędrzejowa deklarują, że to nie koniec i już teraz planują kolejne debaty. Chcą w ten sposób udowodnić, że głos młodego pokolenia jest w powiecie tak samo ważny i słyszalny, jak głos dorosłych czy seniorów.

Continue Reading
Reklama

Dodaj komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *