Jędrzejów
Powiatowe obchody Dnia Strażaka w Jędrzejowie. Wręczono odznaczenia i awanse
W Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jędrzejowie odbyły się Powiatowe Obchody Dnia Strażaka. W uroczystości, która miała miejsce w piątek, 15 maja 2026 roku, uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych, samorządowych oraz kierownictwa struktur pożarniczych. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. wicewojewoda świętokrzyski Michał Skotnicki, zastępca świętokrzyskiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Grzegorz Rajca, starosta jędrzejowski Paweł Faryna wraz z wicestarostą Marią Barańską, a także prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Jędrzejowie dh Tadeusz Soboń. Gospodarzem spotkania był Komendant Powiatowy PSP w Jędrzejowie mł. bryg. Sebastian Dudzicz, który dokonał otwarcia uroczystego apelu.
Po oficjalnym podniesieniu flagi państwowej i odśpiewaniu hymnu narodowego rozpoczęła się ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych, resortowych oraz aktów mianowania na wyższe stopnie służbowe.
Decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Świętego Floriana odznaczony został dh Wacław Szarek. Za wzorowe i sumienne wykonywanie obowiązków zawodowych Medalem Złotym Za Długoletnią Służbę wyróżniono mł. bryg. Barbarę Lato. Medal Srebrny otrzymał mł. bryg. Sebastian Dudzicz, natomiast Medale Brązowe odebrali asp. Damian Barański oraz st. ogn. Kamil Dębiński.
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji nadał z kolei Brązowe Odznaki „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”. Otrzymali je dh Paweł Faryna, insp. Piotr Piłatowski, asp. Damian Barański, st. ogn. Kamil Dębiński oraz st. ogn. Łukasz Kraczyński. Odznaką Świętego Floriana „Za Zasługi dla Społeczności Lokalnej” uhonorowani zostali dh Michał Sobczyk i dh Adam Solecki.
Uroczystość była także okazją do wręczenia awansów zawodowych. Komendant Główny PSP nadał stopień aspiranta sztabowego st. asp. Joannie Gali oraz st. asp. Piotru Walczyńskiemu. Na stopień starszego aspiranta awansował asp. Ernest Czaja, natomiast stopień aspiranta otrzymali mł. asp. Damian Barański i mł. asp. Zbigniew Śladkowski. Z kolei Świętokrzyski Komendant Wojewódzki PSP w Kielcach awansował na stopień starszego ogniomistrza ogn. Kamila Dębińskiego i ogn. Łukasza Gaima. Stopień starszego sekcyjnego odebrali: sekc. Dawid Cholerzyński, sekc. Daniel Kozieł, sekc. Marcin Król oraz sekc. Hubert Krzemień.
W oficjalnych przemówieniach zaproszeni goście wielokrotnie podkreślali ewolucję formacji pożarniczej. Zastępca świętokrzyskiego komendanta wojewódzkiego st. bryg. Grzegorz Rajca zaznaczył, że współczesna służba to nie tylko gaszenie pożarów, ale przede wszystkim skomplikowane i zróżnicowane działania ratownicze, wymagające doskonałego wyszkolenia. Słowa uznania dla profesjonalizmu i ofiarności strażaków wyraził również wicewojewoda Michał Skotnicki.
Do zgromadzonych zwrócił się także starosta jędrzejowski, dziękując za trud wkładany w codzienną ochronę życia i mienia mieszkańców regionu.
– Strażacy każdego dnia udowadniają, że służba to nie tylko obowiązek, ale przede wszystkim misja i ogromna odpowiedzialność za bezpieczeństwo mieszkańców naszego powiatu. Dziękuję za odwagę, profesjonalizm oraz oddanie, z jakim pełnicie swoją służbę – podkreślił starosta Paweł Faryna.
Na zakończenie uroczystości włodarz powiatu, w imieniu własnym oraz przedstawicieli Zarządu i Rady Powiatu Jędrzejowskiego, życzył wszystkim funkcjonariuszom satysfakcji z pełnionej misji, dalszych sukcesów zawodowych oraz bezpiecznych powrotów z każdej akcji ratunkowej.









































