Obserwuj nas na

Bodzentyn

Prezydent Andrzej Duda w Bodzentynie. Upamiętniono bohaterów Powstania Styczniowego podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej (zdjęcia)

Dodano

Dzisiejsza Polska jest wielkim zwycięstwem Powstańców Styczniowych – mówił Prezydent Andrzej Duda w Bodzentynie (woj. świętokrzyskie), który był jednym z miejsc, gdzie w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 r. rozpoczęło się Powstanie Styczniowe.

– Polska, która jest dzisiaj – coraz bardziej dostatnia, będąca w sercu zjednoczonej Europy, będąca częścią największego i najsilniejszego na świecie sojuszu wojskowego, jakim jest NATO – zawdzięcza swój wielki potencjał tamtemu bohaterstwu – podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent wziął udział w uroczystej sesji Rady Miejskiej, podczas której rok 2023 został ustanowiony na terenie Gminy Bodzentyn „Rokiem Bohaterów Powstania Styczniowego w Gminie Bodzentyn”.

W sesji uczestniczyli także m.in. przedstawiciele samorządów, które odzyskały utracone po Powstaniu Styczniowym prawa miejskie w woj. świętokrzyskim, starostowie, którzy mają pod swoją pieczą mogiły powstańcze.

Prezydent dziękował za szczególne uczczenie 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.

– Tu właśnie się docenia wagę, jaką Powstanie Styczniowe miało dla kształtowania się ducha patriotycznego, narodowego i wolnościowego polskiego narodu, narodu Rzeczypospolitej – tej która wtedy w czasie powstania niestety nie istniała, bo została rozdrapana przez zaborców. Ale która później odrodziła się w postaci Drugiej Rzeczypospolitej i tej naszej dzisiejszej Polski, w której wszyscy żyjemy – podkreślał.

To było świadectwo tamtych czasów. To było cierpienie, które Polaków nie złamało. Z perspektywy historycznej można powiedzieć, że to było to, co Polaków wzmocniło w woli odzyskania swojego niepodległego, suwerennego państwa, którym sami będą się rządzili, sami decydowali o sobie – akcentował.

Na terenie ziemi świętokrzyskiej znajduje się wiele miejsc pamięci tego jednego z najważniejszych i najdłuższych zrywów narodowo–wyzwoleńczych. Obchody 160. rocznicy Powstania Styczniowego w Bodzentynie i XXX Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych Suchedniów–Bodzentyn objęte zostały Patronatem Honorowym Prezydenta RP.

Prezydentowi podczas wizyty w Bodzentynie towarzyszyli Zastępca Szefa KPRP Piotr Ćwik i Minister Wojciech Kolarski.

Powstanie Styczniowe wybuchło 22 stycznia 1863 r. Powstańcy zaatakowali rosyjskie garnizony w Królestwie Polskim. W ciągu trwających ponad 1,5 roku działań zbrojnych doszło do ponad tysiąca mniejszych lub większych potyczek, a w walkach wzięło w sumie udział co najmniej 150 tys. powstańców. Styczniowy zryw był najdłużej trwającym i najbardziej masowym ruchem niepodległościowym XIX w. Bilans insurekcji był tragiczny – dziesiątki tysięcy poległych lub straconych przez Rosjan, zesłania na Syberię, konfiskaty majątków uczestników powstania.

kprp

Continue Reading
Reklama

Dodaj komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © 2022 Spotted: Media