Dodano
6 miesięcy temu•
Autor:
Szafirowy SpotterKolizja samolotów na lotnisku w Masłowie, ranny pilot, ranni skoczkowie spadochronowi. Do akcji ratowniczej wkroczyły służby: Państwowa Straż Pożarna, Policja, Państwowe Ratownictwo Medyczne oraz żołnierze 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. To scenariusz zrealizowanego ćwiczenia pod kryptonimem MASŁÓW – 24.
Wspólne ćwiczenie kryzysowe służb mundurowych pod kryptonimem „Masłów – 24” przeprowadziła w dniu 26 marca 2024 r. 10 Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej na lotnisku w Masłowie. Celem ćwiczenia było sprawdzenie oraz dopracowanie współpracy pomiędzy Policją, Strażą Pożarną, Państwowym Ratownictwem Medycznym oraz niemilitarnymi ogniwami administracji publicznej, a Naziemnym Zespołem Poszukiwawczo-Ratowniczym wydzielonym z 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej w zakresie wsparcia podczas poszukiwania i ratownictwa lotniczego ASAR ( Aeronautical Search and Rescue). Ćwiczenie zostało zrealizowane według poniższego scenariusza.
Na lotnisku w Masłowie koło Kielc podczas awaryjnego lądowania samolotu
dochodzi do niebezpiecznego zdarzenia. Samolot podchodzący do lądowania, uległ
awarii w powietrzu. Pilot przekazuje informację do znajdujących się na pokładzie 3 skoczków o tym, żeby opuścili samolot na spadochronach. Z powodu braku łączności pilot podejmuje decyzję o awaryjnym lądowaniu. W chwili podejścia warunki atmosferyczne są niesprzyjające. Dodatkowo na pasie startowym w gotowości do startu stoi samolot prowadzący opryski okolicznych pól uprawnych. Podczas lądowania dochodzi do kolizji dwóch statków powietrznych. Znajdujący się na pokładach samolotów piloci odnoszą obrażenia. Z samolotu rolniczego wydobywają się substancje stosowane do oprysku pól wraz z paliwem lotniczym. Miejsce lądowania skoczków jest nieznane.
Na miejscu zdarzenia pierwsza była Państwowa Straż Pożarna z Kielc wspierana przez OSP z Masłowa, która ugasiła płonące samoloty, zneutralizowała substancje chemiczne, udzieliła pierwszej pomocy poszkodowanym pilotom. Następnie poszkodowani zostali przekazani zespołowi Państwowego Ratownictwa Medycznego. Miejsce lotniska zabezpieczała Policja z Kielc. Następnie Naziemny Zespół Poszukiwawczo-Ratowniczy wydzielony z 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej wspólnie z Oddziałem Prewencji Policji z Kielc przystąpiły do poszukiwań zaginionych skoczków spadochronowych. Akcja poszukiwawcza wspierana była przez Bezzałogowy System Powietrzny FLYEYE 10 ŚBOT oraz policyjny dron, które w czasie rzeczywistym przekazywały obraz z góry z miejsca objętego poszukiwaniami. Skoczkowie zostali odnalezieni, niestety ranni. Pierwszej pomocy wstępnie udzielili terytorialsi, następnie w transporcie poszkodowanych w trudnym terenie pomogli strażacy z OSP Masłów przewożąc rannych quadami. Następnie skoczkami zajęli się ratownicy z Państwowego Ratownictwa Medycznego.
Misją Świętokrzyskich Terytorialsów jest wspieranie lokalnej społeczności. Cieszę się ze współpracy pomiędzy służbami oraz niemilitarnymi ogniwami administracji publicznej. Takie ćwiczenia pozwalają nam na wspólne wypracowanie odpowiednich procedur, poprawiających bezpieczeństwo mieszkańców woj. świętokrzyskiego – podkreśla płk Sławomir Machniewicz.
Naziemne Zespoły Poszukiwawczo – Ratownicze (NZPR) to jeden z elementów systemu zarządzania kryzysowego. Przeznaczone są do niesienia pomocy załogom i pasażerom statków powietrznych, które uległy awarii. Ich zadaniem jest odnalezienie miejsca wypadku, udzielenie pierwszej pomocy, zabezpieczenie śladów oraz ochrona mienia i wyposażenia. Ideą działania NZPR jest wparcie społeczeństwa nie tylko w sytuacji katastrof statków powietrznych, ale również w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia ludzkiego. NZPR-y są oczywiście włączone w system poszukiwania i ratownictwa lotniczego ASAR – dodaje ppor. Stanisław Sorbian koordynator ćwiczenia.
Wojska Obrony Terytorialnej realizują proces osiągania zdolności do realizacji zadań zgodnie z przeznaczeniem. Jednym z kluczowych obszarów jest zdolność do reagowania na sytuacje kryzysowe oraz niesienie pomocy lokalnym społecznościom. System Zarządzania Kryzysowego WOT stanowi integralną cześć Systemu Zarządzania Kryzysowego Resortu Obrony Narodowej (SZK RON).10 Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej w ramach posiadanego Stałego Rejonu Odpowiedzialności realizuje zadania ujęte w Planie Zarządzania Kryzysowego RON. Dowódca 10 ŚBOT pełni funkcję koordynatora w zakresie Systemu Zarządzania Kryzysowego Resortu Obrony Narodowej w województwie świętokrzyskim.
Źródło: 10ŚBOT
Odblaskowy Piątek w Końskich
Nietrzeźwy 52-latek spowodował kolizję z autobusem miejskim
70-latek zgubił się w Świętokrzyskim Parku Narodowym – uratowany dzięki szybkim działaniom policji
Problemy Korony Kielce na wyjazdach
Policjanci rozwikłali zagadkę sprzed lat (zdjęcia)
Medale dla najmłodszych bilardzistek i bilardzistów z Kielc