Obserwuj nas na

Baćkowice

Pierwsze przejścia dla pieszych już doświetlone

Dodano

W ramach Programu Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej (PBID) doświetlone zostały pierwsze przejścia dla pieszych na drogach krajowych województwa świętokrzyskiego. Bezpieczniej jest już na DK73 w gminie Morawica, a w najbliższych tygodniach podłączane będą instalacje na dalszym odcinku do Pacanowa. Docelowo w ramach tego programu specjalne oświetlenie zostanie zamontowane na ok. 670 przejściach dla pieszych.

W 2022 roku ogłosiliśmy dziewięć postępowań przetargowych na działania, związane z poprawą bezpieczeństwa w obrębie przejść dla pieszych na sieci dróg krajowych w woj. świętokrzyskim. Ogłoszenie ostatniego z przetargów, zaplanowanych w ramach realizacji PBID, przewidziane jest w lutym br. Wyłonieni w postępowaniach wykonawcy mają za zadanie przygotowanie dokumentacji projektowej dla instalacji oświetleniowych i wykonanie doświetleń w ciągu 12 miesięcy od podpisania umów. W niektórych lokalizacjach, w ramach działań dla poprawy bezpieczeństwa, wykonane zostaną również doświetlenia stref przejściowych, azyle lub dojścia do przejść dla pieszych.

Pierwsze prace projektowe rozpoczęły się w czerwcu ubiegłego roku i objęły odcinek DK73 na terenie gmin Morawica, Chmielnik, Busko-Zdrój, Stopnica i Pacanów. Na tej trasie oświetlonych i doświetlonych zostanie 66 przejść dla pieszych. Prace postępować będą stopniowo od Morawicy w kierunku Pacanowa.

Docelowo w ramach PBID doświetlonych zostanie ok. 670 przejść dla pieszych na terenie województwa świętokrzyskiego. Wpłynie to na zwiększenie widoczności, a w konsekwencji na poprawę bezpieczeństwa pieszych i zmotoryzowanych.

Aktualnie trwają prace nad dokumentacją projektową i przygotowania do robót w obrębie ponad 600 przejść. Kolejne prace w terenie planowane są w okresie wiosennym, a ich zakończenie jeszcze w tym roku. W br. podpisaliśmy umowy na doświetlenie ok. 50 przejść dla pieszych na DK74 i DK77 w gminach Opatów, Ożarów, Sandomierz, Obrazów, Baćkowice, Wojciechowice, Samborzec i Lipnik. W tym miesiącu ogłosimy przetarg na działania dla poprawy bezpieczeństwa na drogach dojazdowych do drogi ekspresowej S7.

Zakończenie wszystkich działań związanych z poprawą widoczności w obrębie przejść dla pieszych w województwie świętokrzyskim planowane jest w I połowie przyszłego roku.

Źródło: GDDKiA

Continue Reading
Reklama

Dodaj komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © 2022 Spotted: Media