Obserwuj nas na

Końskie

Po raz czwarty pobiegli dla pamięci żołnierzy wyklętych (zdjęcia)

Dodano

W minioną niedzielę 6 marca br. w Zespole Placówek Oświatowych w Stadnickiej Woli odbył się IV Marszobieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”.

Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach ogólnopolskiego projektu we współpracy z Fundacją Wolność i Demokracja w Warszawie oraz Oddziałem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Końskich.

Na starcie marszobiegu,o symbolicznym dystansie 1963 metrów,stanęło blisko 200 uczestników, do których list skierował Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Na wydarzenie przybyli również licznie mieszkańcy gminy Końskie, którzy w proteście „NIE DLA WOJNY” okazali solidarność z narodem ukraińskim.

– „Dzisiaj chciałbym podziękować wszystkim, którzy tu przyszli, poświęcili ten czas niedzielny, bo sytuacja, w jakiej się znajdujemy, każe nam odwoływać się do współczesności (…). Dzisiaj wzorzec patriotyzmu, jaki nam pozostawili wyklęci możemy oglądać na żywo. Za naszą wschodnią granicą toczy się wojna i bardzo wiele z tej wojny ma wpływ na to, jaka będzie przyszłość Europy, jaka będzie przyszłość Polski. Wzorzec patriotyzmu widzimy w ukraińskiej armii, w ukraińskim społeczeństwie. Solidaryzujemy się z nimi i dzisiaj, przy wszystkich pamięciach o różnicach, a nawet o rozlanej krwi, musimy wyrazić solidarność z narodem ukraińskim w obliczu zagrożenia, które dotyczy nie tylko Ukrainy, ale dotyczy całego wolnego świata”. – Mówił do zgromadzonych burmistrz Krzysztof Obratański 

W tym dniu odbyło się również podsumowanie VII Gminnego Konkursu Historycznego „Przywróćmy Ich Pamięć – W Hołdzie Bohaterom”. Do auli Zespołu Szkół w Stadnickiej Woli przybyli przedstawiciele koneckiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, samorządowcy, laureaci konkursu wraz z opiekunami oraz uczestnicy marszobiegu. Krótką informację o postaciach Żołnierzy Wyklętych przedstawił Robert Krakowiak nauczyciel historii owej szkoły. Konkurs podsumowały Alina Gwardecka oraz Marta Długosz – nauczycielki ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Końskich. Wśród laureatów części pisemnej konkursu znaleźli się:
I miejsce: Krzysztof Lek z Zespołu Placówek Oświatowych w Modliszewicach,
II miejsce: Marta Prozorowicz ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Końskich oraz Dawid Piłat z Zespołu Placówek Oświatowych w Modliszewicach,
III miejsce: Milena Łuszczyńska ze Szkoły Podstawowej w Bedlnie.

Wyróżnieni:
Maja Fornalczyk ze Szkoły Podstawowej w Bedlnie,Cezary Hanus ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Końskich oraz Zuzanna Korzeniewska ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Końskich.

Natomiast w konkursie plastycznym zostali nagrodzeni:
I miejsce: Hubert Słoniewski z Zespołu Placówek Oświatowych w Rogowie,
II miejsce: Sara Chwaścińska z Zespołu Placówek Oświatowych w Stadnickiej Woli,
III miejsce: Marta Prawda z Zespołu Placówek Oświatowych w Stadnickiej Woli.

Wyróżnieni: Paulina Grygiel ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Końskich oraz Anita Słoniewska z Zespołu Placówek Oświatowych w Rogowie.

Na zakończenie Prezes Oddziału PTTK w Końskich Wojciech Pasek dokonał podsumowania marszobiegu. Uczestnicy otrzymali okolicznościowe medale oraz dyplomy. Rozlosowano również upominki ufundowane przez Urząd Miasta i Gminy w Końskich.

Źródło: umkonskie.pl

Continue Reading
Reklama

Dodaj komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Reklama

Copyright © 2022 Spotted: Media