Obserwuj nas na

Końskie

Powstaną nowe siedziby sądu i prokuratury (zdjęcia)

Dodano

O potrzebie wybudowania nowych siedzib Sądu i Prokuratury w Końskich dyskutowano już od wielu lat. Oczywiste było też to, że nie chodziło tu tylko o kwestie nowych brył architektonicznych, ale przede wszystkim o ich miejsce usytuowania. Propozycję takiego nowego miejsca zaproponowały władze Starostwa Powiatowego w Końskich, które były w posiadaniu odpowiedniej działki zlokalizowanej przy ulicy Wjazdowej. Jak mogliśmy usłyszeć na poniedziałkowym spotkaniu 13 listopada 2023 roku w Koneckim Centrum Kultury, to dzięki tej decyzji zrealizowanej w 2017 roku, można było już bardzo konkretnie toczyć działania w kierunku dalszej realizacji tego projektu.

„Jestem przekonany, że przekazana przez Powiat lokalizacja powstania nowych siedzib Sądu i Prokuratury, jest optymalna i całkowicie spełnia oczekiwania tych instytucji. Mam nadzieję, że kolejne etapy realizacji będą przebiegały bez zakłóceń, a końcowy efekt będzie równie imponujący, jak na prezentowanej dziś zwycięskiej pracy” – podkreślał reprezentujący władze powiatu koneckiego wicestarosta – Wiesław Skowron, któremu towarzyszyli sekretarz – Zbigniew Sadorski i naczelnik Wydziału Inwestycji i Mienia – Barbara Panek.

Zwycięska koncepcja brył mających powstać budynków, to efekt prac zespołu architektów z biura Heine, Wischer und Partner z Wrocławia, na czele z Anną Stryszewską – Słońską, Natalią Sochacką i Natalią Olkowską.

W spotkaniu oprócz wspomnianych wcześniej przedstawicieli Starostwa Powiatowego w Końskich uczestniczyli również: prezes Sadu Rejonowego w Końskich, przedstawiciele Sądu i Prokuratury w Kielcach i Końskich, oraz przedstawiciele Urzędu Miasta i Gminy w Końskich na czele z burmistrzem.

„Konkurs trwał 11 miesięcy, a zainteresowanie nim przekroczyło nasze oczekiwania i było naprawdę duże. Do pierwszego etapu zgłosiło się 60 prac reprezentujących poszczególne pracownie architektoniczne. Do drugiego etapu zakwalifikowało się natomiast 29 zespołów, a w ścisłym finale rywalizowały 4 zespoły. Wygrała pracownia z Wrocławia” – podsumowywał Wojciech Gwizdak – sekretarz organizacyjny konkursu.

„To było z całą pewnością duże wyzwanie, ale i ogromna satysfakcja, że jesteśmy w gronie, tak wielu zespołów mogących zaprezentować nasze doświadczenie i koncepcje architektoniczne. Zaplanowanie tego typu budynków, z ich konkretną specyfiką funkcjonowania i ciągami komunikacyjnymi, wymagało od nas naprawdę wielu godzin wytężonej pracy, tym bardziej cieszymy się z wygranej. To dla nas duży sukces”- podkreślała szefowa zwycięskiej pracowni Anna Stryszewska – Słońska.

Kolejnym krokiem będzie teraz powstanie już konkretnego projektu i uzyskanie pozwolenia na budowę. Jak dowiedzieliśmy się w kuluarach nowe budynki Sądu i Prokuratury fizycznie mogą najwcześniej powstać za około 4 – 5 lat.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Końskich

Continue Reading
Reklama

Dodaj komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © 2022 Spotted: Media