Obserwuj nas na

Końskie

Święto plonów powiatu koneckiego (zdjęcia)

Dodano

W sobotę 11 września na placu przed starostwem powiatowym odbyły się dożynki powiatu koneckiego. Na miejscu na uczestników czekało wielu wystawców rękodzielniczych, pokazów i przysmaków tradycji ludowych i atrakcji dla najmłodszych.

O godzinie 14 tradycyjne święto plonów rozpoczęła msza święta w intencji rolników, którą celebrował ksiądz dziekan Andrzej Zapart – proboszcz parafii pod wezwaniem świętego Mikołaja w Końskich. Następnie po godzinie 15 rozpoczęła się część oficjalna wydarzenia. Wszystkich zgromadzonych gościu przywitał naczelnik wydziału polityki społecznej, oświaty i zdrowia w powiecie koneckim Krzysztof Stachera oraz przewodnicząca powiatowej rady kół gospodyń wiejskich Justyna Rupniewska. W imieniu wiceministra spraw zagranicznych Piotra Wawrzyka list skierowany do zgromadzonych odczytała szefowa koneckiej delegatury „Solidarności” Helena Obara. Głos zabrał również starosta konecki Grzegorz Piec, który dziękował rolnikom za ciężką prace i życzył wszystkim udanej zabawy.

Do godziny 19 na zgromadzonych czekało wiele atrakcji, między innymi: koncert parafialnej orkiestry dętej „Perły Wincentego” z Odrowąża, bezpłatny plac zabaw dla dzieci, wystawy rękodzielnicze i kulinarne kół gospodyń wiejskich. Swoje stoisko miało również Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu oraz Muzeum Ludowe z Adamowa, na których prezentowano dawne tradycje ludowe w tym metalurgiczne jak wytapianie ołowianych żołnierzyków.

Na placu był również dostępny namiot z dostępnym dla wszystkich chętnych punktem szczepień przeciwko COVID-19. Była to inicjatywa podjęta przez koło Gospodyń Wiejskich w Sworzycach wpisująca się w Narodowy Program Szczepień. Honorowym patronatem nad tą inicjatywą KGW Sworzyce objął Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów Bartłomiej Orzeł, Starosta Konecki Grzegorz Piec oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Continue Reading
Reklama

Dodaj komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Copyright © 2020 Spotted: Media