Obserwuj nas na

Końskie

Zamiast zalewu z plażą – chlewnia i biogazownia. Mieszkańcy protestują

Dodano

W Rudzie Białaczowskiej w gminie Gowarczów miało powstać nowe miejsce rekreacji z zalewem i plażą. Jednak plany te zostały zagrożone przez wniosek o budowę największej w Polsce chlewni i biogazowni. Mieszkańcy ostro protestują przeciwko tej inwestycji, obawiając się smrodu, hałasu i zniszczenia planowanej infrastruktury rekreacyjnej.

Chlewnia, która miałaby powstać na działkach w gminach Gowarczów i Białaczów, w sąsiedztwie Nałęczowa w gminie Końskie, miałaby przetwarzać rocznie 25 tysięcy sztuk świń. Mieszkańcy Rudy Białaczowskiej spotkali się w tej sprawie w Urzędzie Miasta i Gminy Gowarczów, wyrażając swoje obawy i sprzeciw.

Radny Grzegorz Ciołkiewicz zauważył, że budowa zbiornika rekreacyjnego w Rudzie Białaczowskiej nie miałaby sensu w przypadku powstania chlewni. Radna Grażyna Trawińska podkreśliła, że w odległości 700 metrów od planowanej chlewni znajduje się hospicjum, co dodatkowo pogarsza sytuację. Radna Katarzyna Sobczyńska zapowiedziała, że mieszkańcy będą walczyć, aby nie dopuścić do realizacji inwestycji, inwestując w rozwój agroturystyki.

Joanna Dołowska, burmistrz Gowarczowa, poinformowała, że gmina wszczęła postępowanie w sprawie wydania warunków środowiskowych. Mieszkańcy mogą zgłaszać uwagi do raportu oddziaływania na środowisko. Protesty wpłynęły nie tylko od mieszkańców Rudy Białaczowskiej, ale także od mieszkańców Białaczowa i innych sąsiednich gmin. Radni gminni aktywnie zbierają podpisy w tej sprawie.

Decyzja dotycząca dużych zakładów produkcyjnych, takich jak planowana chlewnia, wymaga zatwierdzenia przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, która zasięga opinii innych organów, takich jak Państwowa Inspekcja Sanitarna i zarząd województwa.

Continue Reading
Reklama

Dodaj komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © 2022 Spotted: Media