Opatów
Figurka z Gojcowa została gruntownie odnowiona
Kamienna figurka Matki Boskiej w Gojcowie została gruntownie odnowiona i poddana pracom konserwacyjnym. W tym roku mija sto lat, gdy ufundowało ją Koło Młodzieży Wiejskiej.
Uroczystość poświęcenia figurki po wykonanym remoncie odbędzie się w niedzielę 12 maja, o godzinie 14. Proboszcz parafii we Włostowie, ksiądz Paweł Goliński odprawi też mszę świętą.
Poświęcenie figurki połączone będzie z Dniami Krzyżowymi, które trwają od 12 maja. Wtedy też tradycyjnie przyjeżdża proboszcza z Włostowa i święci pobliskie pola. – Zawsze wtedy przychodzi dużo osób – mówi radny Wiesław Suska, inicjator odnowy figurki. – Nabożeństwo jest szczególnie uroczyste i frekwencja zapewniona.
Inicjatywa o odnowie figurki pojawiła się przed dwoma laty podczas zebrania strażackiego. Zaraz potem radny Wiesław Suska otrzymał telefon od kierownika Referatu Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Promocji Urzędu Miasta, Jarosława Czuba, by przesłać mu zdjęcia kapliczki.
Gmina chciała pozyskać z Kielc środki na renowację figurki, ale wtedy nie ogłoszono jeszcze naboru projektów na ochronę zabytków. Ostatecznie zarezerwowano w prowizorium budżetowym na 2023 rok 30 tys. zł na remont figurki. Remont zaczął się w ubiegłym roku.
Odnowieniem figurki zajęła się Pracownia Kamieniarstwo Artystyczni Budowlane „Kotart” z Rżuchowa, która posiada olbrzymie doświadczenie w przywracaniu do życia dawnych obiektów. Prace wymagały szczególnych umiejętności, bo figurka znajduje się w rejestrze zabytków i sprawuje nad nią pieczę konserwator.
Prezes zarządu Grupy PBI Sebastian Zając przekazał bezpłatnie obrzeża na wykonanie placu wokół figurki. Mieszkańcy przywieźli kostkę granitową zdemontowaną z opatowskiego rynku. Część kostki za własne środki kupił radny Wiesław Suska. Zaczęto zagospodarowywać otoczenie.
Najwięcej prac przy remoncie kapliczki wykonali: Andrzej Mucha, Piotr Biernat, Eugeniusz Szymański, Marek Gawron, Tadeusz Wiatrowski i Wiesław Suska. Koparki użyczył Michał Szymański. Przy wykonywaniu fundamentów pomógł przedsiębiorca Łukasz Słowik.
Figurka ma 3,5 metra wysokości wraz z postumentem, który wykonany jest z piaskowca. Matka Boska jest z wapienia.
Znajdująca się w centrum wsi figurka towarzyszyła codziennemu życiu mieszkańców. Od zawsze odbywały się tu majówki. Dawniej mieszkańcy spotykali się także przy figurce na Koloniach, ale tam zanikła ta tradycja.
Przy Matce Boskiej panie śpiewały pieśni maryjne. Przynosiły zawsze świeże kwiaty. – Figurka zajmowała się moja mama Julianna – opowiada Wiesław Suska. – Pomagał jej Bogdan Kolasa. To on podniósł przeniósł figurkę na działkę wyżej, bo dawniej stała trochę niżej i zaczęła się już krzywić. Odkryliśmy stare fundamenty, słupki betonowe w kształcie kwadratu. W różny sposób ludzie dbali o figurkę. Malowali ją, ale przez to wyrządzali jeszcze większe szkody.
Figurka została ufundowana przez Koło Młodzieży Wiejskiej w 1924 r., sześć lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Z dawnych dokumentów wynika, że do jej powstania przyczynili się między innymi: Leon Saramański, i Stefan Frańczak, żołnierz armii Władysława Andersa, który walczył pod Tobrukiem i Monte Cassino. Pomagała młodzież tutejszej wsi z rodziny Teresy Wiatrowskiej, Stanisława Zasuwy.
W latach sześć dziesiątych w rejonie kapliczki powstawała droga powiatowa. Przesunięty został wówczas tor drogi przez Gojców i kapliczka została przesunięta na działkę Teresy Kolasy. Podczas ostatniego remontu Wiesław Suska rozmawiał z właścicielką działki. – Czy można zagospodarować większy plac pod figurkę? – spytał
– Ile pasuje, to bierzcie pod figurkę – odpowiedziała. – Ja i tak tam nie uprawiam gruntów Żeby tylko było pięknie.
Źródło: UMiG Opatów