Obserwuj nas na

Opatów

Podsumowanie gry miejskiej Opatów’43 (zdjęcia)

Dodano

Wicestarosta Małgorzata Jalowska wzięła udział w podsumowaniu mobilnej gry miejskiej Opatów’43 – podziemie w akcji, przygotowanej przez Centrum Edukacyjne Instytut Pamięci Narodowej „Przystanek Historia”.

Tematem gry była historia rozbicia niemieckiego więzienia w Opatowie na tle wydarzeń z czasów II wojny światowej z wykorzystaniem aplikacji Action Track.

W rozgrywkach wystartowały pięcioosobowe drużyny reprezentujące szkoły podstawowe i ponadpodstawowe z Opatowa, Szkoła Podstawowa numer 1 i 2, Szkoła na Górce – ZS nr 1 w Opatowie i Bartosz- Liceum Ogólnokształcące im. B. Głowackiego w Opatowie. Trasę marszu uczestnicy poznawali, korzystając z aplikacji na smartfony Action Track. Drużyny, które uzyskały największą liczbę punktów, otrzymały nagrody.

Akcja rozbicia niemieckiego więzienia w Opatowie została przeprowadzona 12 marca 1943 roku – w tym mija 80 rocznica – przez oddział partyzancki „Jędrusie” oraz miejscową placówkę AK. Decyzję o uwolnieniu aresztowanych wydał Komendant Inspektoratu Sandomierskiego, AK płk Antoni Żółkiewski „Lin”. Bramę więzienia rozbito przy pomocy wiązki granatów. W wyniku przeprowadzonej akcji uwolniono około 80 więźniów.

Gościem specjalnym była kapitan Armii Krajowej, Stanisława Filarowska pseudonim „Szarotka” z Opatowa.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Opatowie

Continue Reading
Reklama

Dodaj komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © 2022 Spotted: Media