Ćmielów
Tam, gdzie zrodziła się polska porcelana – w powiecie ostrowieckim powstaną nowe questy
Dogodne warunki przyrodnicze skłaniały ludzi do osiedlania się w dolinie rzeki Kamiennej od najdawniejszych lat, a obecne tu pokłady gliny oraz lessu stworzyły podstawy garncarskiego rzemiosła, rozsławiając ten region z czasem na całym świecie. Zmienne losy ćmielowskiej porcelany przeplatane burzliwymi dziejami ostrowieckich ziem na przestrzeni czasu, staną się punktem wyjścia do stworzenia nowych questów, a dla nas okazją do odkrycia kolejnych, nieznanych historii…
Obyły się już pierwsze spotkania przedstawicieli Fundacji Questingu z regionalistą Panem Zbigniewem Tyczyńskim w czasie, których zostały ustalone kwestie merytoryczne oraz stworzono szkielety trzech gier terenowych, które teraz w sierpniu będą szczegółowo dopracowywane.
– Zdecydowaliśmy, że powstaną trzy trasy questingowe – piesza, rowerowa i samochodowa, które uchwycą w atrakcyjnej formule początki pracy nakładczej garncarzy aż do powstania ćmielowskiej porcelany. Tłem tej historycznej opowieści stanie się między innym porcelanowy Rynek i inne, ciekawe, ale zdecydowanie mniej znane miejsca w powiecie ostrowieckim – mówi Edyta Lenart-Wojna, Prezes Zarządu Fundacji Questingu. – Postaramy się ożywić uśpione opowieści i emocje, by dać wędrującym nimi turystom możliwość cofnięcia się w czasie i poszerzenia wiedzy, a lokalnym mieszkańcom ofiarować element tożsamości, z którego mogą być dumni.
Wkrótce trenerzy questingu odpowiedzialni za stworzenie ścieżek wyruszą po raz kolejny w teren, by przetestować przebieg tras i dopracować opis scenariuszy rymem.
Inaugurację trzech nowych ścieżek questingowych zaplanowano na koniec września, będzie jej towarzyszyć grywalizacja i konkurs z nagrodami dla mieszkańców, turystów i odwiedzających powiat ostrowiecki.
Warto śledzić stronę i profile Fundacji Questingu na mediach społecznościowych, by być na bieżąco.
Źródło: Fundacja Questingu