Obserwuj nas na

Ostrowiec Świętokrzyski

Oszustwo na pracownika banku – Ostrowczanin stracił ponad 78000 złotych

Avatar photo

Dodano

W ostatnim czasie coraz popularniejsza staje się metoda oszustwa „na pracownika banku”. Przestępcy, podszywając się pod konsultantów placówek bankowych, przekonują swoje ofiary do wykonania przelewów na wskazane rachunki bankowe lub zainstalowanie specjalnego oprogramowania – rzekomo w celu ochrony ich środków. Niestety ofiarą takiego przestępstwa padł 62-letni Ostrowczanin, który myśląc, że chroni swoje oszczędności przelał pieniądze w kwocie 78000 złotych na konto oszustów.

Oszuści stale wymyślają nowe metody wyłudzenia pieniędzy. Przełamują zabezpieczenia kont na portalach społecznościowych i podszywają się pod ich właścicieli. Niestety są również przypadki, gdy fałszywy pracownik banku przeprowadza „weryfikację rozmówcy” i uzyskuje dane wrażliwe jak imię, nazwisko, numer pesel, w tym często login i hasło do aplikacji bankowej. Wtedy oprócz kradzieży zgromadzonych środków, sprawca może zaciągnąć kredyt. Ponadto oszuści również dzwoniąc do danej osoby i podając się za pracownika banku lub osobę reprezentującą inną instytucję finansową informują o niepokojących transferach pieniężnych na koncie ofiary. Aby zapobiec rzekomej kradzieży pieniędzy „konsultant” poleca wypłatę środków z konta i przelanie ich na wskazany przez niego numer rachunku bankowego lub zainstalowanie specjalnego oprogramowania, dzięki któremu nie padniemy ofiarą takiego przestępstwa.

Wczoraj do ostrowieckiej komendy zgłosił się 62-latek, który padł ofiarą cyberoszustów. Z jego relacji wynikało, że o godzinie 11.25 zadzwonił do niego nieznany mężczyzna podający się za pracownika placówki bankowej. W trakcie rozmowy poinformował on pokrzywdzonego, że ktoś na jego dane złożył wniosek o kredyt. Kiedy mężczyzna zaprzeczył, aby taka sytuacja miała miejsca, rozmówca poinformował go, że zaraz skontaktuje się z nim pracownik banku z „departamentu bezpieczeństwa” – specjalista od cyberprzestępczości. W trakcie rozmowy polecił mu on udanie się do placówki bankowej i wykonanie ekspresowego przelewu na wskazany przez niego rachunek bankowy. To miało uchronić 62-latka przed utratą oszczędności. Niczego nie świadomy ostrowczanin postąpił zgodnie ze wskazówkami. W trakcie pobytu w banku cały czas miał aktywne połączenie ze swoim rozmówcą, który zabronił mu przekazywania jakiekolwiek informacji, gdyż pracownicy banku mieli być w zmowie z oszustami. Po wykonaniu pierwszego przelewu udał się do drugiej placówki bankowej, gdzie postąpił w taki sam sposób. Następnie mężczyzna mając podejrzenia, że mógł paść ofiarą cyberprzestępców udał się na policję, gdzie opowiedział o całej sytuacji. Łącznie stracił on ponad 78000 złotych.

KPP

Continue Reading
Reklama

Dodaj komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *