Obserwuj nas na

Kije

Ponidzie dziękowało za plony (zdjęcia)

Dodano

Dożynki Powiatu Pińczowskiego odbyły się tym razem w Gminie Kije, a w rolę starostów wcielili się czołowi rolnicy z terenu powiatu: Jolanta Strączkiewicz z Jelczy Wielkiej w gminie Michałów i Paweł Kasza z Gartatowic w gminie Kije.

Dożynki, zgodnie z wieloletnią tradycją, zainicjowała msza święta odprawiona w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Kijach. Poświęcenie dożynkowych wieńców zakończyło wspólne modlitwy, po których dożynkowy korowód ruszył na tereny Samorządowej Instytucji Kultury Kasztelania. Warto podkreślić godną oprawę wszystkich delegacji z terenu powiatu. Rolnicy dołożyli wszelkich starań, by pięknie zaprezentować się przed licznie zebranymi uczestnikami imprezy, a ich radość z rolniczego święta była tak wielka, że przegoniła chmury, z których w czasie mszy świętej padał deszcz. Jak podkreślił prowadzący wydarzenie Piotr Magdziarz, dyrektor SIK Kasztelania, te chwilowe opady również wpisane były w scenariusz, by odpowiednio schłodzić sierpniowy skwar.

KGW Słoneczko z Marianowa, KGW Włoszczowice, KGW Góry, KGW Skowronianki ze Skowronna Dolnego oraz KGW Niegosławice – te delegacje pięknie reprezentowały pięć gmin z terenu Powiatu Pińczowskiego; Działoszyce, Kije, Michałów, Pińczów i Złotą. Razem z gospodyniami i gospodarzami chleb na wspólny, dożynkowy stół przynieśli burmistrzowie i wójtowie, a także starostowie dożynek z poszczególnych gmin.

W barwnych występach artystycznych i ludowych przyśpiewkach rolnicy dowcipnie wskazali na największe potrzeby i problemy w powiecie, dziękując jednocześnie za możliwość wspólnego świętowania.

„Z wielką radością witamy was wszystkich i dziękujemy za zaangażowanie w przygotowania do naszych wspólnych uroczystości dożynkowych. Wasza obecność jest żywym przykładem na to, że piękna, rolnicza tradycja, którą przejęliśmy od naszych ojców, jest ciągle żywa i przekazywana z pokolenia na pokolenie” –mówili do rolników gospodarze dożynek: starosta pińczowski Zbigniew Kierkowski i wójt Gminy Kije Tomasz Socha.

Samorządowcy podziękowali także za dożynkowy chleb i piękne wieńce, których ocena, jak co roku, wzbudziła ogromne emocje. Po wnikliwej i szczegółowej analizie, a także długiej dyskusji, komisja orzekła, że miano najpiękniejszego winien otrzymać wieniec z Włoszczowic w gminie Kije. Ten wieniec także pojedzie na dożynki wojewódzkie i będzie reprezentował Powiat Pińczowski.

W tegorocznej komisji konkursowej pracowali: Arkadiusz Szostak z Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach, reżyser i scenarzysta, Małgorzata Grudzień z Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Pińczowie oraz Joanna Strączek –Dziabała, dziennikarz „Tygodnika Ponidzia”.

Po konkursie wieńcowym na scenie pojawiły się formacje artystyczne z poszczególnych gmin z ciekawymi programami muzycznymi, z kolei amatorzy regionalnych przysmaków mogli skosztować ich na suto zastawionych stoiskach Kół Gospodyń Wiejskich. Dożynkowe popołudnie zakończył występ folkowej kapeli Pozytywnie Nakręceni Marka Omasty i gwiazdy wieczoru –Dr Swag. Zabawę taneczną muzycznie oprawił zespół Magic Dance.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Pińczowie

Continue Reading
Reklama

Dodaj komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © 2022 Spotted: Media