Obserwuj nas na

Pińczów

Czy na Nidzie powstanie zbiornik retencyjny?

Dodano

Rząd zabezpieczył 12 mld zł na program retencji. Docelowo ma powstać około 100 obiektów, które mają służyć lepszej gospodarce wodnej kraju. Burmistrz miasta i gminy Pińczów Włodzimierz Badurak, podjął starania aby budowa takiego zbiornika została wpisana na listę rządowego programu.

Władze Pińczowa zabiegają, aby na Nidzie powstał zbiornik retencyjny, którego budowa planowana była od wielu lat. Ogłoszony rządowy program retencji przybliża realizacje zadania. Jednak aby zadanie znalazło się na liście rządowej z dofinansowaniem musi zostać opracowana dokumentacja projektowa, której koszt wynosi aż 2 mln zł.

Zbiornik miałby pełnić kilka funkcji. Najważniejszą jest oczywiście funkcja retencyjna na wypadek suszy. Ważną jest również funkcja rekreacyjna, która według burmistrza, znacząco przyczyni się do rozwoju miasta jak i okolic. Zostały opracowane trzy warianty, które zostały poddane analizie na oddziaływanie na środowisko. Wydana opinia będzie kluczowa w wyborze. Koszt inwestycji może wynieść aż 250 mln zł.

Zbiornik miałby powstać na prawym brzeg Nidy przed mostem w Pińczowie. Każdy z wariantów zakłada przeznaczenie powierzchni ponad 60 hektarów. To budzi duże obawy środowiska ekologów, którzy zwracają uwagę na zbyt dużą ingerencje w „dzikość” Nidy. Zaznaczają również, że zwiększenie komercyjności obiektu sprowadzi większy odsetek turystów korzystających (już i tak bardzo chętnie) z naturalnych bogactw rzeki. Co miałoby się przełożyć bezpośrednio negatywnie na biointegralność zbiornika i jego czystość.

Źródło: Radio Kielce/Fot: Wikipedia 

Continue Reading
Reklama

Dodaj komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Reklama

Copyright © 2022 Spotted: Media