Obserwuj nas na

Pińczów

Honor, odwaga i nowe pagony. Tak Pińczów dziękował swoim strażakom

Avatar photo

Dodano

Zawód strażaka od lat nieprzerwanie plasuje się na samym szczycie rankingów zaufania społecznego w Polsce. To oni jako pierwsi zjawiają się na miejscu drastycznych wypadków drogowych, walczą z niszczycielskim żywiołem, a w ostatnich latach coraz częściej biorą na swoje barki ogromny ciężar zadań związanych z szeroko pojętą obroną cywilną. 8 maja plac wewnętrzny Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pińczowie wypełnił się gwarem, podniosłym nastrojem i dźwiękami instrumentów dętych. Tego dnia lokalni rycerze świętego Floriana odebrali zasłużone awanse i odznaczenia, a mieszkańcy mogli z bliska poznać realia ich wymagającej służby.

Uroczysty apel, zgodnie z rygorystycznym pożarniczym ceremoniałem, zainaugurowano złożeniem meldunku. Odebrał go zastępca świętokrzyskiego komendanta wojewódzkiego PSP, brygadier Piotr Wieczorek. Tuż po tym, przy dźwiękach hymnu narodowego, na maszt powędrowała biało-czerwona flaga. Gospodarz wydarzenia, młodszy brygadier Mariusz Fodymski, pełniący funkcję komendanta powiatowego, zwrócił się bezpośrednio do swoich podwładnych oraz druhów ochotników. W swoim wystąpieniu dobitnie zaznaczył, że współczesna straż pożarna to już dawno coś więcej niż tylko walka z ogniem. Mariusz Fodymski położył ogromny nacisk na nowe, dynamicznie rosnące wyzwania w obszarze ochrony ludności, dziękując jednocześnie funkcjonariuszom za ich codzienny, nieoceniony wkład w bezpieczeństwo całego regionu pińczowskiego.

Wydarzenie przyciągnęło wielu znamienitych gości, którzy swoją obecnością podkreślili wagę strażackiego święta. Wśród nich znaleźli się między innymi wicewojewoda świętokrzyski Michał Skotnicki oraz członkini zarządu województwa świętokrzyskiego Anita Koniusz. Rangę uroczystości podniosła również obecność starosty pińczowskiego Zdzisława Leksa, licznych samorządowców, szefów innych służb mundurowych oraz prezesów jednostek OSP włączonych do elitarnego Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Przedstawiciele władz w swoich przemówieniach nie szczędzili słów uznania, życząc mundurowym tego, co w ich profesji absolutnie najważniejsze – bezpiecznych powrotów do bazy po każdej, nawet najbardziej wyczerpującej interwencji.

Warto zaznaczyć, że tegoroczne obchody miały również niezwykle silny wymiar społeczny. Z inicjatywy Akademii Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej zorganizowano otwarty Piknik Edukacyjny. Była to unikalna okazja dla cywilów, by pod okiem ekspertów przećwiczyć podstawy pierwszej pomocy czy dowiedzieć się, jak prawidłowo skompletować tak zwany plecak ewakuacyjny – rzecz kluczową w dobie współczesnych, nieprzewidywalnych zagrożeń. Całość wydarzenia zyskała doskonałą oprawę muzyczną dzięki występowi Orkiestry Dętej z Ochotniczej Straży Pożarnej w Dzierążni, którą brawurowo dyrygował kapelmistrz Robert Helak.

Zwieńczeniem pińczowskich uroczystości był wyczekiwany moment wręczenia aktów mianowania na wyższe stopnie służbowe oraz przypięcia resortowych medali. Decyzją przełożonych, w korpusie oficerów na stopień starszego kapitana awansowano Magdalenę Pustelnik. Nowe dystynkcje w korpusie aspirantów powędrowały do Damiana Wleciała (awans na starszego aspiranta) oraz Patryka Romańca, który został pełnoprawnym aspirantem. Z kolei w korpusie podoficerskim stopień starszego ogniomistrza uzyskali Dawid Wilczura oraz Przemysław Schab, natomiast młodszym ogniomistrzem mianowano Bartłomieja Szczepaniaka. Do stopnia sekcyjnego awansował Wojciech Nowakowski. Dowództwo doceniło także korpus szeregowych – starszymi strażakami zostali od tego dnia Karol Kułaga oraz Mateusz Modrzewiecki.

Nie zapomniano o wyjątkowych zasługach dla społeczności lokalnej i wieloletnim, bezinteresownym oddaniu idei pożarnictwa. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji uhonorował Odznaką Świętego Floriana druhów Dariusza Żubera oraz Leopolda Kosińskiego. Najwyższe i najbardziej prestiżowe odznaczenie związkowe – Złoty Znak Związku OSP RP – zawisło na piersi druha Jacentego Kordyla. Z kolei Brązowym Medalem „Za zasługi dla pożarnictwa” udekorowano ogniomistrza Krzysztofa Wójcika.

Osiągnięcia i profesjonalizm pińczowskich strażaków dostrzegane są także na szczeblu ogólnopolskim. Należy przypomnieć, że zaledwie kilka dni wcześniej, 4 maja podczas centralnych obchodów Dnia Strażaka w Warszawie, Złotą Odznakę „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” z dumą odebrał starszy aspirant Waldemar Bajor.

Czas odznaczeń dla mundurowych z tego regionu jednak jeszcze nie dobiegł końca. Oczy całego świętokrzyskiego środowiska pożarniczego zwracają się teraz w stronę Końskich. To właśnie tam, 29 maja, zaplanowano Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka. Plac apelowy ponownie zapełni się galowymi mundurami, a do rąk kolejnych zasłużonych funkcjonariuszy trafią państwowe laury. Wiadomo już, że podczas koneckich uroczystości Złoty Medal za Długoletnią Służbę odbierze aspirant sztabowy Tomasz Długosz, podczas gdy jego koledzy – starszy ogniomistrz Rafał Oziębłowski oraz awansowany chwilę wcześniej w Pińczowie starszy ogniomistrz Przemysław Schab – uhonorowani zostaną medalami brązowymi.

Continue Reading
Reklama

Dodaj komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *