Obserwuj nas na

Sandomierz

43. rocznica Porozumień Sierpniowych (zdjęcia)

Dodano

W dniu 31 sierpnia 2023 roku obchodziliśmy w Sandomierzu, tak jak i w całej Polsce, 43 rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. To właśnie pod koniec sierpnia 1980 roku doszło do ugody pomiędzy strajkującymi, a władzami PRL. Na jej mocy rządzący zobowiązali się do wypełnienia dwudziestu jeden postulatów zaprezentowanych przez władze protestacyjne. Wśród ważnych postulatów zawartych w tym dokumencie znalazły się m.in. takie jak, wniesienie do Sejmu ustawy o ograniczeniu cenzury, ponowne zatrudnienie osób zwolnionych z pracy po wydarzeniach 1970 i 1976, dopuszczenie przez rząd do dyskusji publicznej nowej reformy zwiększającej samodzielność przedsiębiorstw czy udział samorządu robotniczego w zarządzaniu.

Najważniejszym jednak punktem porozumień było powołanie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Była ona nie tylko związkiem zawodowym, ale również ruchem społecznym, który wyzwolił w Polakach nienotowaną wcześniej pod rządami komunistów ogromną aktywność społeczno-polityczną. Była ona kamieniem milowym na drodze do wyzwolenia się spod jarzma komunistycznego i na drodze do tego, by Polska stała się w pełni demokratycznym krajem.

Obchody 43. rocznicy Porozumień Sierpniowych rozpoczęły się Mszą Świętą w Bazylice Katedralnej pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, następnie uczestnicy wydarzenia przemaszerowali na sandomierski skwer „Solidarności”, gdzie przed pomnikiem „Płomienia Nadziei” odbyła się dalsza część wydarzenia. W jej trakcie przedstawiciele „Solidarności” na czele z Anną Glibowską, przedstawili historię swojego ruchu, odczytano również dwadzieścia jeden postulatów podpisanych w ramach Porozumień Sierpniowych. Natomiast zebrane delegacje złożyły pod pomnikiem okolicznościowe kwiaty oraz zapaliły znicze.

W wydarzeniu wzięli udział m.in.: Aneta Przyłucka sekretarz miasta Sandomierza wraz z radnymi Rady Miasta, Paweł Niedźwiedź wicestarosta sandomierski wraz z członkami zarządu, miejscy radni z klubu parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość, ppłk Grzegorz Kobylarz dowódca 3 Sandomierskiego Batalionu Radiotechnicznego, ppłk Janusz Głodowski szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Sandomierzu, Kazimierz Plachimowicz ze stowarzyszenia Pamięć i Solidarność, a także przedstawiciele 102 Batalionu Lekkiej Piechoty 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Państwowej Straży Pożarnej w Sandomierzu, Komendy Powiatowej Policji w Sandomierzu, Komisji Zakładowych NSZZ Solidarność w Sandomierzu oraz mieszkańcy miasta.

Źródło: UM Sandomierz 

Continue Reading
Reklama

Dodaj komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © 2022 Spotted: Media