Obserwuj nas na

Sandomierz

Dzień Kolorowej Skarpetki, czyli Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa (zdjęcia)

Dodano

W dniu 21 marca kolorowe skarpetki są symbolem solidarności z osobami chorymi na Zespół Downa. To właśnie w pierwszy dzień wiosny obchodzimy Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Celem tej akcji jest podniesienie świadomości na temat życia i potrzeb osób z zespołem Downa, jak również propagowanie praw osób z tym zespołem do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym.

Data 21 marca nawiązuje do innej nazwy zespołu Downa, czyli trisomii 21 chromosomu. To zaburzenie genetyczne, które jest wywoływane obecnością całości lub części trzeciej kopii chromosomu 21. Dodatkowy chromosom pojawia się przypadkowo. Samo zaburzenie zazwyczaj wiąże się z opóźnieniem wzrostu fizycznego, charakterystycznymi rysami twarzy, a także niepełnosprawnością intelektualną. Z tego powodu też 21 dzień trzeciego miesiąca jest tak istotny, gdyż symbolizuje „wyjątkowość potrójnego powtórzenia (trisomii) 21 chromosomu, który powoduje zespół Downa”.

W tym wyjątkowo ważnym dniu również nasze miasto włączyło się w obchody Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w intencji uczniów z zespołem Downa, ich rodzin i opiekunów, w kościele św. Ducha. Następnie barwny korowód udał się na Rynek Starego Miasta w Sandomierzu. Tam po powitaniu uczestników przez organizatorów, głos zabrał Marcin Marzec burmistrz Sandomierza, który w swoim wystąpieniu podkreślał wagę tego święta w propagowaniu praw osób z tym zespołem.

Następnie został odczytany autorski wiersz pt. „21 marca”, który opowiada o autonomii osób z zespołem Downa. Wyjątkową atrakcją tego wydarzenia był wspólny taniec oraz śpiewy w wykonaniu uczniów sandomierskiego Ośrodka „Radość życia”. Podczas spotkania miała miejsce akcja informacyjna, podczas której rozdawane były jabłka i ulotki.

Historia kolorowych skarpetek ma zachęcić wszystkich ludzi do rozmów na temat różnorodności, wyjątkowości, integracji i akceptacji. Osoby z zespołem Downa to część społeczności naszego miasta. Mają tak samo jak my emocje, uczucia, swoje przemyślenia, swoje powody do radości i do smutku. I to właśnie od nas zależy jak będą się czuć w naszych wspólnotach.

UMS

Continue Reading
Reklama

Dodaj komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © 2022 Spotted: Media