Obserwuj nas na

Sandomierz

Narodowe Czytanie w Widnokręgu (zdjęcia)

Dodano

W sobotę 04.09.2021 r., w ramach ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania w urokliwej scenerii ogródka Restauracji Widnokrąg miało miejsce wspólne czytanie dramatu Gabrieli Zapolskiej pt. “Moralność Pani Dulskiej”. Akcja przygotowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Jana Długosza w Sandomierzu, wyreżyserowana przez panią Grażynę Milarską zgromadziła na wspólnym czytaniu uczniów, nauczycieli, bibliotekarzy, społeczników, samorządowców, wojskowych oraz wiele osób, które przybyły by posłuchać tego ciekawego utworu. Było wesoło, słonecznie i bardzo literacko.

Czytany dramat to opowieść o ludziach, z uniwersalnym przesłaniem moralnym. Tytułowa bohaterka Moralności pani Dulskiej poza domem kreuje wyidealizowany wizerunek samej siebie i całej swojej rodziny. Za sztuczną i pełną hipokryzji fasadą kryje się jednak młodzieńczy bunt, który właśnie dojrzał, by wyjść na światło dzienne. Aniela Dulska robi wszystko, by ukryć niemoralne sekrety oraz zataić poniesione szkody, w czym nie pomagają jej najbliżsi. Zapolska w przejaskrawiony sposób pokazała dwulicowość i zakłamanie Dulskiej.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W ubiegłym roku, pomimo trwającej pandemii, z zachowaniem obostrzeń epidemicznych czytano „Balladynę” Juliusza Słowackiego.

PS

Continue Reading
Reklama

Dodaj komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Copyright © 2020 Spotted: Media