Obserwuj nas na

Sandomierz

Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja w Sandomierzu (zdjęcia)

Dodano

Uroczyste obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny, odprawiona w Bazylice Katedralnej w Sandomierzu. Po nabożeństwie nastąpił przemarsz delegacji i mieszkańców na Rynek przed tablicę pamiątkową na Ratuszu, gdzie rozpoczęła się część patriotyczna.

Uroczystość rozpoczął występ chóru szkolnego “KOŚCIUSZKO” połączony z recytacją wierszy w wykonaniu chórzystów II Liceum Ogólnokształcącego imienia Tadeusza Kościuszki w Sandomierzu.
Po występie głos zabrali zaproszeni goście m. in Marcin Marzec – Burmistrz Sandomierza:

„Szanowni Państwo Konstytucja 3 Maja, była drugim na świecie i pierwszym w Europie aktem prawnym, który stworzył podwaliny współczesnej demokracji. To, że akurat w Polsce, za sprawą wybitnych myślicieli, polityków, humanistów, ludzi, którzy byli swoistymi barometrami tendencji polityczno-społecznych ten nowoczesny dokument powstał oznacza, że mamy swój wielki wkład we współczesną demokrację. Przykre są losy konstytucji majowej, której szlachetne pobudki przyćmione zostały przez knowania targowiczan – znów sprawdza się teoria sinusoidy losów. Po dobrym rozdziale, przychodzi zły – jednak mimo to, my dziś możemy świętować sukces naszych przodków, którzy dokument konstytucji stworzyli, następnie przekonali do niego obradujących, a także całe społeczeństwo, w którym do dziś tkwi wielki szacunek do tego swoistego przełomu dziejowego.”

Na zakończenie obchodów delegacje złożyły kwiaty przed tablicą na sandomierskim Ratuszu.
Podsumowaniem obchodów była wystawa na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Sandomierzu zorganizowana z okazji 230-lecia uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

UMS

Continue Reading
Reklama

Dodaj komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama

Copyright © 2020 Spotted: Media