Sandomierz
Spektakl teatralny pt. „Kowboje” (zdjęcia)
W miniony, niedzielny wieczór 4 października 2020 r. na scenie sandomierskiego Portu Kultury, swój kunszt aktorski zaprezentowali artyści lubelskiego Teatru im. Juliusza Osterwy w sztuce „Kowboje” w reżyserii Anny Smolar.
„Kowboje” to wyjątkowe połączenie szkoły i teatru, próba przeniesienia pokoju nauczycielskiego w świat dzikiego zachodu. Reżyserka Anna Smolar nazywa spektakl postwesternem, zadając w nim pytania o przemoc, kolonizację, napad czy obezwładnienie.
Inspiracją do powstania przedstawienia były książki przedstawiające alternatywne spojrzenie na wychowanie i edukację (Jacques Rancière „Mistrz ignorant”, Janusz Korczak „Prawo dziecka do szacunku”, Jacques Rousseau „Emil, czyli o wychowaniu”), ale także serie wywiadów-warsztatów z lubelskimi nauczycielami. Podczas czterech sesji uczestnicy opowiadali o poczuciu misji, sukcesach, trudnościach oraz frustracjach związanych z wykonywaniem zawodu nauczyciela. Twórcy podkreślają, że warsztaty pozwoliły uchwycić najistotniejsze sprawy, które nie mogłyby się znaleźć w sztuce bez wkładu ekspertów od nauczycielskiego życia. Jednocześnie zauważają, że przedstawione postacie mają charakter fikcyjny.
„Kowboje” podejmują próbę wielostronnej analizy szkoły jako instytucji i wspólnoty, prezentując to, co dzieje się w systemie edukacji oraz w szkole jako specyficznej strukturze wielu zależności. Zadają widzom pytanie o to kim ma być nauczyciel, żeby mądrze i odpowiedzialnie służyć rozwojowi człowieka, tak aby doświadczenie wyniesione ze szkoły odegrało autentyczną emancypacyjną rolę w jego dorosłym życiu.
Po zakończeniu spektaklu odbyło się niemal godzinne spotkanie z widzami prowadzone przez Martę Bojarską. Uczestnicy mieli niezwykłą okazję prowadzenia dyskusji z dramaturgiem Michałem Buszewiczem oraz obsadą spektaklu. Wśród widzów znaleźli się zarówno nauczyciele jak i uczniowie, co przyczyniło się do dyskursu o obecnym systemie szkolnictwa, roli nauczyciela czy potrzebach ucznia.
Pokaz spektaklu został zrealizowany w ramach programu „Teatr Polska 2018”, organizowanej przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
UMS