Obserwuj nas na

Skarżysko-Kamienna

Były Radny PiS ze Skarżyska stanie przed sądem za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu

Dodano

Jak informuje Radio Kielce – Radny Miejski (do 28 stycznia PiS) i pracownik Urzędu Marszałkowskiego ze Skarżyska-Kamiennej Artur M. stanie wkrótce przed sądem. Odpowie za prowadzenie samochodu 22 grudnia 2020 roku pod wpływem alkoholu.

Szef Prokuratury Rejonowej w Skarżysku-Kamiennej w rozmowie z Radiem Kielce informuje, że niedawno został skierowany do sądu akt oskarżenia. Zarzut dotyczy jazdy pod wpływem alkoholu 22 grudnia 2020 roku. Jak ustalono na podstawie materiału dowodowego, a w szczególności opinii biegłych, w momencie prowadzenia pojazdu radny znajdował się w stanie nietrzeźwości.

Z analizy biegłych wynika, że Radny Artur M. miał od 0,62 do 0,73 promila alkoholu we krwi. Rozpiętość wynika z tego, że krew została pobrana od radnego ponad godzinę po zdarzeniu, dlatego opinie musiał wydać ekspert w tej dziedzinie. Prokuratura wystąpiła o opinię biegłego, aby ustalił on faktyczną ilość promili, dlatego, że badanie krwi zostało wykonane ponad dwie godziny od potrącenia, a to wskazało 0,47 promila w organizmie.

Akt oskarżenia trafił do Sądu Rejonowego w Skarżysku-Kamiennej. Za takie przestępstwo grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch. Kwestia potrącenia kobiety prowadzona jest w odrębnym postępowaniu, ze względu na fakt, że było to wykroczenie.

28 stycznia Radny Rady Miasta Skarżyska-Kamiennej Artur M. złożył rezygnację z członkostwa w PiS, lecz nadal jest pracownikiem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego zarządzanego przez Marszałka Andrzeja Bętkowskiego z Prawa i Sprawiedliwości.

Jeżeli Artur M. zostanie skazany prawomocnym wyrokiem, nie będzie mógł sprawować mandatu radnego.

Cała sprawa od początku była zagmatwana, po publikacjach medialnych w sprawie wypadku radny Artur Mazurkiewicz wydał oświadczenie, w którym to szkalował Nasz portal, groził sądem portalom internetowym i osobom prywatnym, które informowały o tym zdarzeniu:

„Oświadczam, że informacje zawarte na portalu Spotted: Skarżysko-Kamienna, który jako pierwszy podał informację, że kierowałem pojazdem w stanie nietrzeźwości, są nieprawdziwe. W związku z tym informuję, że po konsultacji prawnej, na podstawie § 212 Kodeksu karnego, skieruję do Prokuratury Rejonowej w Skarżysku – Kamiennej zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa polegającego na zniesławieniu mojej osoby, przez portale informacyjne i osoby prywatne, które identyfikowały mnie publicznie i podawały w/w nieprawdziwą informację, że prowadziłem pojazd w stanie nietrzeźwości. Następnie zamierzam również złożyć pozwy za pośrednictwem sądu cywilnego i będę żądał przeprosin i zadośćuczynienia ”

Informował również, że

Funkcjonariusze Policji na miejscu zdarzenia podczas badania trzeźwości wykorzystali kilka różnych alkomatów. Każdy z nich podczas badania nie podawał wyniku, lecz wykazywały błędy. Łącznie “dmuchałem” w alkomat kilkanaście razy. W związku z tym, że wśród kilkunastu prób pojawił się wynik pozytywny, zażądałem badania krwi, które odbyło się w Szpitalu Powiatowym w Skarżysku”

Na koniec dodał, że:

Nigdy nie prowadzę samochodu, gdy jestem pod wpływem alkoholu. W moim środowisku, również, jako radny, jestem znany z odpowiedzialności i rozsądku”.

Po wydarzeniach Komenda Powiatowa Policji zamieściła na stronie internetowej 24.12.2020 r. oświadczenie i ucięła spekulacje odnośnie zdarzenia:

„W związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej i medialnej licznymi spekulacjami, domysłami i komentarzami, dotyczącymi zdarzenia drogowego zaistniałego w dniu 22 grudnia 2020 roku w Skarżysku-Kamiennej na ulicy Konarskiego, Komenda Powiatowa Policji w Skarżysku-Kamiennej informuje o faktycznym jego przebiegu.

Około godziny 19.00 do dyżurnego tutejszej jednostki policji wpłynęło zgłoszenie, z treści którego wynikało, iż na ulicy Konarskiego doszło do potrącenia pieszego. Na miejsce skierowani zostali funkcjonariusze wydziału ruchu drogowego, którzy ustalili, że 47-letni mieszkaniec Skarżyska-Kamiennej kierujący pojazdem marki Toyota, potrącił 83-letnią kobietę, przechodzącą przez oznakowane przejście dla pieszych. Trzeźwa i przytomna mieszkanka miasta została przewieziona do Szpitala Powiatowego w Skarżysku-Kamiennej, skąd po przeprowadzonych badaniach tego samego dnia została wypisana. Policjanci podjęli kilka prób przebadania kierowcy toyoty na zawartość alkoholu. Mimo wykorzystania dwóch urządzeń przenośnych badań nie udało się wykonać. Spowodowane to było zbyt małą ilość powietrza wdmuchiwanego do alkotestów. Funkcjonariusze podjęli decyzję o przewiezieniu mężczyzny do komendy, gdzie podjęli próby wykonania badań trzeźwości na urządzeniu stacjonarnym. Badanie wykazało w organizmie 47-latka 0,52 promila alkoholu. Sprawca zdarzenia poprosił o pobranie mu krwi do badań na stan trzeźwości, co trzykrotnie wykonano w skarżyskim szpitalu. Policjanci elektronicznie zatrzymali prawo jazdy sprawcy zdarzenia.

Informujemy ponadto, że wyniki badań trzeźwości wykonane alkomatem, jak i wyniki badań próbek krwi zostaną niezwłocznie przekazane biegłemu z zakresu medycyny sądowej celem wykonania retrospekcji i dokładnego określenia stanu trzeźwości kierowcy toyoty w momencie zdarzenia.

O ewentualnym zarzucie popełnienia przestępstwa dla sprawcy zdarzenia i treści takiego zarzutu zdecyduje prokurator. Natomiast decyzję, co do uznania winnym podejmuje sąd.”

Prokurator Tomasz Rurarz informował również, że nie stwierdzono aby alkomaty używane przez policjantów były niesprawne. Choć podczas dmuchania wyskakiwał na nich błąd „error”, to także szef skarżyskiej prokuratury uważa, że problemem było zbyt mało wdmuchiwanego powietrza. Zwraca uwagę, że mogło to wynikać np. z przyczyn chorobowych, albo i ze świadomego działania zatrzymanego. Zaprzecza jednak sugestiom, że alkomaty były wadliwe. Używano sprawnych urządzeń, mamy w aktach świadectwa ich legalizacji. Nie ma powodu przypuszczać, że po stronie policji coś źle zadziałało – przekonuje Rurarz.

O sprawie będziemy informować na bieżąco.

Continue Reading
Reklama

Dodaj komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama

Copyright © 2020 Spotted: Media