Obserwuj nas na

Skarżysko-Kamienna

Najnowocześniejsze nowe endoskopy w Szpitalu Powiatowym w Skarżysku-Kamiennej

Dodano

Dzięki zakupowi we wrześniu b. r. nowoczesnej kolumny endoskopowej z torem wizyjnym wraz z kolonoskopem i dwoma gastroskopami zabiegowymi do Pracowni Endoskopowej, za kwotę łączną ok. 350 tys. zł w ramach realizacji zadania: „Wsparcie szpitali w Końskich, Skarżysku-Kamiennej, Jędrzejowie i Włoszczowie w zapobieganiu, przeciwdziałaniu oraz zwalczaniu koronawirusa” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 (RPO WŚ 2014-2020) współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego, w Szpitalu Powiatowym w Skarżysku – Kamiennej jest obecnie możliwość wykonywania większej ilości badań diagnostycznych na wysokim, światowym poziomie. Należy dodać, że Pracownia Endoskopii wzbogaciła się także niedawno o nowy gastroskop i kolonoskop, „podarowany” Szpitalowi przez Powiat Skarżyski.

Dlatego w chwili obecnej w Pracowni można wykonywać:
– różnego rodzaju zabiegi tamowania krwawień do przewodu pokarmowego;
– profilaktyczną obliteryzację żylaków przełyku;
– polipektomię;
– pobieranie materiału do badań histologicznych;
– usuwanie ciał obcych z przewodu pokarmowego.

A co ważne w razie potrzeby stosowane są leki uśmierzające ból i zapewniające komfort badania, czego nie wykonuje się w wielu pracowniach endoskopii w okolicy.

W przypadkach wyjątkowo trudnych wykonane są badania w znieczuleniu ogólnym.

Posiadanie tak nowoczesnego sprzętu umożliwia pacjentom zaopatrywanie krwawiących żylaków odbytu i przełyku oraz wykonywanie rozległych polipektomii. Stale rosnący arsenał sprzętu umożliwi być może w przyszłości całodobowe świadczenia takich badań w stanach nagłych.

Co to jest Endoskopia?

Badanie endoskopowe polega na wprowadzeniu do wnętrza ciała pacjenta sondy – endoskopu. Część endoskopu zawiera światłowód do oświetlenia badanego pola, obrazowód – przekazujący obraz z wnętrza badanego narządu oraz kanał narzędziowy, służący do wprowadzania specjalnych narzędzi do pobierania materiału do badań i wykonywania zabiegów. Endoskopy znalazły zastosowanie w różnych urządzeniach, przystosowanych do diagnozowania określonych części ciała (laparoskopy, bronchoskopy, artroskopy, gastroskopy itd.).

Krótka historia endoskopii

Pierwsze narzędzia pozwalające uzyskać lepszy ogląd wnętrza ludzkiego ciała opracowano już w czasach starożytnych. Były to proste systemy luster odbijających światło słoneczne tak, aby poprawić widoczność struktur zasadniczo dostępnych wzrokowi, ale niedoświetlonych. Wykorzystywano je w diagnostyce chorób jamy ustnej i gardła, nosa, uszu, odbytu i pochwy. Dalekim echem tamtego wynalazku jest współczesne lusterko laryngologiczne.

Gwałtowny rozwój endoskopii jako technologii umożliwiającej zajrzenie w położone głębiej rejony organizmu nastąpił dopiero w XIX w., dzięki kolejnym osiągnięciom dokonywanym na polu optyki czy mechaniki precyzyjnej. Warto podkreślić, że spore zasługi miał tutaj pracujący w Wiedniu Polak Jan Mikulicz-Radecki, który wyposażył endoskop do badania górnego odcinka przewodu pokarmowego…. w żarówkę elektryczną.

Ciekawostka

Pierwsza historycznie odnotowana gastroskopia, przeprowadzona przy użyciu długiej metalowej rury, miała miejsce Niemczech w 1886 r. Pacjentem był wówczas… zawodowy połykacz noży z cyrku!

Badanie gastroskopowe służy ocenie stanu przewodu pokarmowego w jego górnym odcinku. Endoskop, zwany tu gastroskopem, to długa giętka rurka wprowadzana przez gardło do przełyku i dalej, do żołądka i dwunastnicy. Procedura pozwala wykryć nieprawidłowości takie jak polipy, nowotwory złośliwe czy wrzody, a także pobrać fragmenty błony śluzowej do analizy histopatologicznej (wspomniane badanie mikroskopowe) lub dokonać tzw. polipektomii, czyli wycięcia polipa.

Warto zauważyć, że „gastroskopia” to dość potoczne określenie procedury, która skupiając się na poszczególnych fragmentach układu pokarmowego, potrafi mieć różne, bardziej specyficzne nazwy. Są nimi:

  • ezofagoskopia – ogranicza się do badania samego przełyku;
  • gastroskopia – fachowo oznacza wziernikowanie jedynie żołądka;
  • gastroduodenoskopia – uwidacznia żołądek i dwunastnicę;
  • duodenoskopia – analogicznie koncentruje się tylko na dwunastnicy;
  • intestinoskopia – nie zawsze technicznie możliwa do przeprowadzenia, ma za zadanie ukazać położone za dwunastnicą jelito czcze.

Jeżeli zaś badaniu podlega cały górny odcinek przewodu pokarmowego, badanie to należałoby opisać terminem „panendoskopia”.

Kolonoskopia to wziernikowanie jelita grubego. W celach profilaktycznych powinien się jej poddać każdy, kto ukończył 50. rok życia, a nawet osoby młodsze, jeśli w ich rodzinie zdarzały się zachorowania na raka jelita grubego – który to właśnie nowotwór da się dzięki tej metodzie wykryć na bardzo wczesnym etapie. Badanie to pozwala też wyciąć mogące ulec zezłośliwieniu polipy czy zatamować krwawienia, jak również oczywiście pobrać zmienione tkanki do dalszych badań.

Endoskop w tym przypadku wprowadza się przez odbyt. Zależnie od tego, jak duży fragment dolnego odcinka przewodu pokarmowego wymaga oceny, tu także wyróżnia się kilka wariantów badania, którymi są:

  • anoskopia – ogranicza się wyłącznie do końcówki odbytnicy;
  • rektoskopia – to wziernikowanie całej odbytnicy;
  • rektoromanoskopia – czyli rektoskopia poszerzona o końcowy zakres esicy;
  • sigmoidoskopia – rektoskopia poszerzona o całą esicę (odcinek pomiędzy okrężnicą a odbytnicą);
  • kolonoskopia – obejmuje wszystkie wymienione elementy oraz tak dużą część jelita grubego, jak to technicznie możliwe (tzn. jak głęboko uda się wprowadzić endoskop).

Szpital Powiatowy w Skarżysku-Kamiennej serdecznie zaprasza do skorzystania z usług przyszpitalnej Pracowni Endoskopii, gdzie są zagwarantowane Pacjentom profesjonalne badania kolonoskopowe i gastroskopowe, a kadra medyczna dokłada wszelkich starań, aby te badania były dla Pacjenta jak najmniej stresujące. Badania te wykonuje się dla pacjentów szpitalnych oraz pacjentów w tzw. trybie ambulatoryjnym (ze skierownia lekarza).

Pracownia czynna jest codziennie w dni powszednie w godzinach: 7.00-14.35, ale możliwe jest docelowo rozszerzenie jej funkcjonowania.

Wizyta jest możliwa po wcześniejszym umówieniu się pod nr tel.: 516 209 230.

Reklama

Copyright © 2022 Spotted: Media