Obserwuj nas na

Powiat skarżyski

Są pieniądze na zalew Bzin w Skarżysku

Dodano

12 mln euro z funduszy unijnych zabezpieczy Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego na budowę zalewu Bzin w Skarżysku-Kamiennej. Zbiornik, który ma mieć powierzchnię blisko 100 ha będzie pełnić nie tylko funkcję przeciwpowodziową, ale i rozrywkową.

O budowie zalewu Bzin mówiło się już od dłuższego czasu. Pierwsze plany snuto jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku. Mimo to, zawsze brakowało funduszy. Teraz problem ten ma zostać rozwiązany. Zarząd Województwa Świętokrzyskiego zabezpieczył już pieniądze na realizację inwestycji. Łącznie jest to 11 milionów 943 tysiące euro ze środków unijnych.

Zbiornik, według zamierzeń, rozciągać się będzie między osiedlami Bór i Zachodnie, mniej więcej tam, gdzie dziś znajdują się wyrobiska Piachy. Głównym założeniem powstania akwenu jest ochrona przeciwpowodziowa, ale z pewnością będzie on również służył celom turystycznym i rekreacyjnym.

Co ważne budowa zalewu Bzin wpisana jest w krajowy Program Rozwoju Retencji, który zakłada, że powstanie on do 2027 roku. Inwestor, którym są Wody Polskie musi jednak dokończyć proces wykupu gruntów.

Continue Reading
Reklama

Dodaj komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Reklama

Copyright © 2022 Spotted: Media