Obserwuj nas na

Skarżysko-Kamienna

Święto strażaków w powiecie skarżyskim. Były odznaczenia, awanse i defilada [zdjęcia]

Avatar photo

Dodano

W miniony czwartek powiat skarżyski żył obchodami Dnia Strażaka. Oficjalne uroczystości, które rozpoczęły się w samo południe od uroczystego apelu i efektownej defilady pododdziałów, były doskonałą okazją do podziękowania ratownikom za ich codzienną, pełną poświęcenia służbę. Oprócz oficjalnych przemówień i gratulacji od licznie przybyłych gości, wydarzenie przyniosło mnóstwo awansów oraz wyróżnień dla mundurowych z Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się również część otwarta dla mieszkańców. W ramach Pikniku Edukacyjnego, przygotowanego przez Akademię Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej, każdy chętny mógł pod okiem specjalistów przećwiczyć resuscytację, dowiedzieć się, jak bezpiecznie ewakuować się z zagrożonego budynku oraz jak prawidłowo skompletować domowy plecak ratunkowy.

Długa lista wyróżnionych i awansowanych

Najważniejszą częścią oficjalnego zgromadzenia, które otworzył komendant powiatowy młodszy brygadier Sławomir Wawrzak, było wręczenie odznaczeń państwowych oraz aktów mianowania na wyższe stopnie zawodowe.

Za długoletnią i ofiarną służbę Prezydent RP odznaczył Złotym Medalem młodszego brygadier Sławomira Wawrzaka oraz aspiranta sztabowego Krzysztofa Szumielewicza. Srebrne Medale otrzymali młodszy brygadier Piotr Łojek, aspirant Piotr Dudek i starszy ogniomistrz Wojciech Chyb. Z kolei Krzyżami Świętego Floriana zostali uhonorowani druhowie Krzysztof Krzepkowski oraz Zdzisław Kuźdub.

Szereg wyróżnień przyznało także Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Srebrną odznakę „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” odebrał druh Piotr Janiec, a brązowe trafiły do starszego kapitana Karola Głuszka oraz aspiranta Konrada Kosiarskiego. Odznakami Świętego Floriana za działalność na rzecz lokalnych społeczności nagrodzeni zostali druhowie Czesław Szmalec, Jan Sztab i Mariusz Wanowski. Natomiast świętokrzyskie struktury Związku OSP RP przyznały srebrne medale „Za Zasługi Dla Pożarnictwa”, które odebrali starsi ogniomistrzowie Tomasz Błach i Michał Matliński, a także druhowie Jacek Bryzik oraz Marcin Kuszewski.

Uroczystość była też momentem awansów w hierarchii zawodowej. Nowym starszym kapitanem został Karol Głuszek. Stopień aspiranta wywalczyli młodsi aspiranci Paweł Gałązka oraz Maciej Rokita. Na ogniomistrza awansowała młodszy ogniomistrz Aneta Zielińska, z kolei grono starszych strażaków powiększyło się o Norberta Januchtę i Damiana Świrka.

Parlamentarzyści i samorządowcy z gratulacjami

Wyjątkowy apel zgromadził wielu przedstawicieli władz oraz instytucji partnerskich. Wyrazy uznania dla skarżyskich strażaków przekazali osobiście posłowie na Sejm RP: Sekretarz Stanu Marzena Okła-Drewnowicz, Agata Wojtyszek oraz Krzysztof Lipiec.

Wśród zaproszonych gości obecni byli również Wojewoda Świętokrzyski Józef Bryk, Przewodniczący Sejmiku Andrzej Bętkowski, Zastępca Komendanta Wojewódzkiego PSP brygadier Michał Jankowski, a także reprezentanci lokalnych samorządów: Starosta Skarżyski Artur Berus, Przewodniczący Rady Powiatu Jerzy Żmijewski oraz Wiceprezydent Skarżyska Iwona Jeziorska. Służby mundurowe reprezentował szef skarżyskiej policji młodszy inspektor Paweł Szczepaniak, a duchowe wsparcie zapewnił kapelan formacji ks. prałat dr Jerzy Karbownik.

Continue Reading
Reklama

Dodaj komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *