Obserwuj nas na

Skarżysko-Kamienna

Z kijkami po powiecie skarżyskim w kierunku „Oczu ziemi”

Dodano

W sobotnie przedpołudnie (25 września) grupa ponad pięćdziesięciu osób wzięła udział w projekcie „Powiatowy Spacer Pokoleniowy – Z kijkami po powiecie skarżyskim” organizowanym przez Stowarzyszenie „Włącz się” przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego i Powiatu Skarżyskiego.

Sobotni spacer prowadził w kierunku dawnego kamieniołomu Gębury, położonego między Skarżyskiem-Kamienną a Suchedniowem. Uczestnicy spotkali się przy zalewie Rejów i o 10.30 pomaszerowali leśnym traktem dwoma szlakami (łatwym i nieco trudniejszym) pod okiem prowadzących – Katarzyny Kotte, Heleny Furmańczyk i Ryszarda Niemca.

Oczy ziemi, bo tak nazwany został punkt turystyczny położony na terenie Nadleśnictwa Suchedniów, kiedyś pełniły rolę kamieniołomu, kopalni piaskowca. Ten wykorzystywano najpierw w czasie II Wojny Światowej, później zaś do budowy torów i dróg.

W 2019 roku leśnicy zagospodarowali ten teren pod kątem turystycznym. Tak powstała altana, grill i miejsce na ognisko. Oczko wodne, robiące wrażenie zwłaszcza w słoneczny dzień, wyposażono w niewielki pomost. Od niedawna miejsce to zyskuje popularność ale nadal jest rzadkim wyborem w planowaniu turystycznych spacerów po okolicy. Miejsce zyskuje jednak popularność, między innymi dzięki takim wydarzeniom, jak sobotni spacer. Sama nazwa „Oczy ziemi” wzięła się od charakterystycznych otworów widocznych w skale.

Na uczestników międzypokoleniowego spaceru na mecie rajdu czekało ognisko, poczęstunek oraz losowanie nagród. W dobrej atmosferze po kilkukilometrowym marszu wzbogaconym o ciekawostki przyrodnicze, które piechurom przybliżał Ryszard Niemiec, spędzono pozostałą część wydarzenia. Obecna na mecie Anna Leżańska, wicestarosta powiatu skarżyskiego, podkreślała jak istotna jest międzypokoleniowa integracja lokalnej społeczności, której tego rodzaju spotkania służą.  Urokliwy krajobraz sprzyjał także wspólnym fotografiom, ognisko zaś zachęcało do śpiewu.

„Powiatowy Spacer Pokoleniowy – Z kijkami po powiecie skarżyskim” został zorganizowany przez Stowarzyszenie „Włącz się” przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego i Powiatu Skarżyskiego. Miejsce na ognisko udostępniło i przygotowało Nadleśnictwo Suchedniów.

Organizatorki wydarzenia Monika Pogodzińska i Paulina Pałka dziękują uczestnikom oraz wszystkim, którzy pomogli w organizacji i wsparli wydarzenie, w szczególności: Zarządowi Powiatu Skarżyskiego, Zarządowi Województwa Świętokrzyskiego, prowadzącym: Katarzynie Kotte, Helenie Furmańczyk i Ryszardowi Niemcowi, a także Nadleśnictwu Suchedniów.

Continue Reading
Dodaj komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Copyright © 2020 Spotted: Media