Obserwuj nas na

Suchedniów

Czy w Suchedniowie powstanie składowisko odpadów?

Dodano

Mieszkańcy Suchedniowa są mocno zaniepokojeni. Kopalnia gliny i piaskowca „Baranów” ma nowego właściciela. To spółka „Eko-Byś” z Warszawy. Zajmująca się zbieraniem, gromadzeniem, przetwarzaniem i unieszkodliwianiem odpadów oraz odzyskiem surowców.

Kopalnia gliny i piaskowca „Baranów” znajduje się w głębi lasu po zachodniej stronie drogi S7 w Suchedniowie. Należąca niegdyś do Zakładów Wyrobów Kamionkowych „Marywil” w Suchedniowie. W 2012 roku została sprzedana za cenę niemal 3 mln złotych firmie Agro Bud ze Starachowic. Firma kontynuowała wydobycie do zeszłego roku. Kopalnia ponownie została wystawiona na sprzedaż. Nowym właścicielem jest „Eko-Byś” sp. z o. o., której głównym profilem działalności jest gromadzenie i przetwarzanie odpadów.

Kopalnia typu odkrywkowego znajduje się na przeszło 22 hektarach. Na jej terenie znajduje się waga samochodowa do 60 ton, budynek administracyjno-warsztatowy, sortownia gliny, stacja transformatorowa i przepompownia nadmiaru wód opadowych.

Mieszkańcy są zaniepokojeni. Nie trudno sobie wyobrazić, że to jedna z niewielu rzeczy jakich nie chcieliby w swoim sąsiedztwie. Gmina Suchedniów znajdująca się w powiecie skarżyskim, którego ponad połowa powierzchni, bo prawie 23 tys ha., to lasy. Powstałe kilka lat temu hasło promocyjne „Suchedniów. Naturalnie”, nawiązuje do licznych walorów przyrodniczych gminy. Choć ostatnie inwestycje dość mocno kłócą się z owym sloganem. Masowa wycinka drzew w trakcie przebudowy ul. Powstańców 1863 roku i budowy ronda u zbiegu ulic Kieleckiej, Zagórskiej i Mickiewicza, jak również jego całkowite „zabetonowanie” zdają się przeczyć idei „naturalnego Suchedniowa”. Ogromne składowisko odpadów jest ostatnią rzeczą, która z naturą może się istotnie kojarzyć.

Spółka zapewnia, że będzie kontynuować wydobycie. Do urzędu gminy i starostwa powiatowego na razie nie wpłynął żaden dokument, który sugerowałby zmianę przeznaczenia tego terenu. Nic w tym dziwnego. Koncesja na eksploatacje ważna jest do końca 2025 roku. Na pytanie czy po tym terminie spółka zamierza wystąpić o jej przedłużenie, nie uzyskaliśmy jednak odpowiedzi.

Continue Reading
Reklama

Dodaj komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Reklama

Copyright © 2022 Spotted: Media