Obserwuj nas na

Starachowice

34-letni mieszkaniec Starachowic podejrzewany o propagowanie nazizmu

Dodano

Kielecka prokuratura zajmuje się sprawą ośmiu Polaków z różnych regionów kraju w związku z propagowaniem nazizmu. Mowa o znalezionych w domach i magazynach przedmiotach gloryfikujących Adolfa Hitlera. Było ich łącznie ponad 20 tys. Wśród podejrzanych jest mieszkaniec Starachowic, 34-letni Michał B. – informuje Radio Eska Starachowice.

Na trop podejrzanych funkcjonariusze ABW wpadli po tym, jak jeden z nich próbowała przesłać z Polski za granicę znaczną ilość przedmiotów propagujących nazizm.

– Funkcjonariusze ABW, którzy wpadli na jego trop, przeszukali miejsce jego zamieszkania i zameldowania oraz magazyn. Ustalono, że pozostaje on w kontakcie z innymi osobami, które zajmują się produkcją oraz dystrybucją przedmiotów o tematyce nazistowskiej. Funkcjonariusze ABW dokonali zatem kolejnych przeszukań u każdej z tych osób – informuje Daniel Prokopowicz, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Kielcach.

Znalezione przedmioty to m.in. emblematy, flagi, naszywki, statuetki ze swastykami czy urządzenia do wykonywania odlewów i emblematów. Do procederu miało dochodzić w latach 2018-2020.

– W naszej ocenie za tą działalnością stała przede wszystkim ideologia. Wiązało się to z dystrybuowaniem tych przedmiotów głównie poza granice kraju – mówi prokurator Prokopowicz.

Podejrzani nie przyznali się do zarzucanych im czynów, złożyli wyjaśnienia. Grozi im do 2 lat pozbawienia wolności.

Reklama

Copyright © 2020 Spotted: Media