Obserwuj nas na

Starachowice

FKS Łazy zagospodaruje budynek dawnego kościoła przy Alei Najświętszej Marii Panny

Dodano

W sobotę 27 lutego w budynku dawnego kościoła przy Alei Najświętszej Marii Panny odbyła się konferencja prasowa z udziałem Prezesa Familijnego Klubu Sportowego Łazy, Łukasza Korusa. Już ponad 10 lat temu przeprowadzono pełną desakralizację budynku starego kościoła, a msze święte na Łazach zaczęto odprawiać w nowej, znacznie większej świątyni. Teraz część budynku może zostać zagospodarowana w zupełnie nowy sposób i posłużyć jeszcze wielu mieszkańcom naszego miasta – zwłaszcza tym zainteresowanym sportem, ale nie tylko.

Dotychczas proboszcz parafii, ksiądz Grzegorz Roszczyk, udostępniał budynek wielu organizacjom pozarządowym. Obecnie z pomieszczenia korzystają m.in. Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Świetlica “Motylkowe Wzgórze” i grupy Anonimowych Alkoholików. Jednak przez cały ten czas budynek pełnił raczej rolę przechowalni. Prezes FKS Łazy wyszedł z inicjatywą utworzenia świetlicy środowiska klubu – oczywiście o sportowym charakterze. Planowany jest remont pomieszczenia, ustawienie w nim stołów do bilarda, ping-ponga, piłkarzyków, a także tarcz do darta. Klub powoli pozyskuje elementy wystroju, jednak pewne konieczne do przeprowadzenia inwestycje przerastają możliwości finansowe klubu i jego członków.

Konieczne jest wyczyszczenie posadzki (o powierzchni ponad 200 metrów kwadratowych), odmalowanie wysokich ścian, montaż dodatkowego oświetlenia i wymiana starego na nowe, energooszczędne. Życzeniem prezesa klubu jest także odrestaurowanie miejsca dawnego ołtarza oraz wymiana kilku elementów dawnego wystroju (np. drewnianej konstrukcji za ołtarzem obitej płótnem).

Konferencję zorganizowano w celu rozpowszechnienia informacji o zbiórce finansowej organizowanej przez klub. Jak deklarował prezes, członkowie klubu najbardziej potrzebują finansów na zakup potrzebnych materiałów, wykonaniem prac mogą zająć się sami. Z otrzymanych pieniędzy rozliczą się co do złotówki, a mieszkańcy miasta również na tym skorzystają – świetlica ma być dostępna także dla osób spoza klubu, nieodpłatnie.

Jak mówił proboszcz, młodzieży chętnej do spędzania czasu na tak przygotowanej świetlicy z pewnością nie zabraknie.

Sprzątanie i pełen remont mają zakończyć się w ciągu dwóch miesięcy, tak by na przełomie kwietnia i maja w świetlicy stanął sprzęt sportowy. Koszt inwestycji szacuje się na około 20/30 tysięcy złotych. Część tej kwoty już została zapewniona – ksiądz ma zająć się wymianą okien. FKS Łazy wzięło na siebie opłaty za ogrzewanie, które będzie konieczne w okresie zimowym. W tym roku klub chce przeznaczyć na inwestycję około 10 tysięcy złotych.

Stałym opiekunem świetlicy będzie ksiądz Grzegorz Roszczyk. FKS Łazy ogłosiło nabór sekcji do tenisa stołowego i bilarda. Już są pierwsi chętni w rożnym wieku. Po zebraniu chętnych dostosowany zostanie grafik i terminy zajęć. W planach jest otwarcie świetlicy codziennie.

Continue Reading
Dodaj komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama

Copyright © 2020 Spotted: Media