Obserwuj nas na

Starachowice

Marek Materek podsumowuje półmetek kadencji. „Prezydentem się bywa, a człowiekiem się jest” (zdjęcia)

Dodano

Na półmetku drugiej kadencji prezydent Marek Materek podsumowuje dotychczasowe lata pracy. Szczególną uwagę poświęca pozyskanym środkom zewnętrznym na rzecz Starachowic, których do miasta w ostatnich trzech latach z środków unijnych, norweskich i krajowych trafiło 218 mln.

Marek Materek w swoim podsumowaniu mówi także o zadłużeniu i poziomie wydatków inwestycyjnych. Ten wzrósł z 22 mln zł w 2019 roku do ok 130 mln zł w 2021 roku.

– Plan na przyszły rok jest jeszcze lepszy – deklaruje prezydent.  – Z kolei przewidywany poziom zadłużenia naszego samorządu na koniec tego roku jest prawie identyczny jak poziom zadłużenia miasta na koniec 2014 roku, gdy zaczynałem pracę w urzędzie. Dopuszczalny wskaźnik zadłużenia wynosi 60%, w naszym przypadku wynosi ok 14% – dodaje.

Dalej wymienia inwestycje, z których „jest najbardziej dumny”:

  • Budowa północno zachodniej obwodnicy Starachowic w ramach rządowego programu Mosty dla Regionów przez ŚZDW. Koszt to ok 132 mln zł.
  • Budowa obwodnicy Wąchocka od Starachowic do Skarżyska Kamiennej przez GDDKiA w ramach programu 100 obwodnic. Koszt to ok 284 mln zł.
  • Budowa obwodnicy Starachowic od DK 42 do DK 9 w ramach rządowego programu 100 obwodnic. Aktualnie wykonywana jest dokumentacja dla tego zadania. Koszt przewidywany to kilkaset milionów złotych.

Planowane inwestycje w najbliższym czasie to (po pozyskaniu środków unijnych) budowa wiaduktu w Dolnych Starachowicach wspólnie z zarządem powiatu starachowickiego oraz przebudowa głównej arterii komunikacyjnej w mieście czyli drogi wojewódzkiej przebiegającej przez Starachowice m.in. ulice Radomska, Bankowa, Armii Krajowej.

Sporo było także większych i mniejszych zadań drogowych. Wśród nich ulice: Jana Pawła II, Marii Skłodowskiej Curie, Krańcowa, Lempe, Nowa Moniuszki, Graniczna, Na Szlakowisku, Kościelna, Żytnia, Stroma, Spadowa, Na Stoku, Staropolska, Zacisze, Klonowa, Lutosławskiego, Wanacja, Wachmistrza Tarzana, Wspólna, Wysoka, Licealna, Daleka, Agatowa, Młynarska. Aktualnie trwają prace przy ulicach: Konstytucji 3 Maja, Parkowej, Spacerowej, Kilińskiego, Zwierzynieckiej, Wiejskiej, Południowej, Letniskowej, Strażackiej, Stalowników i w kilku innych miejscach.

Dalej w podsumowaniu prezydenta pojawiają się termomodernizacje wszystkich szkół i przedszkoli, zagospodarowanie parku miejskiego, rozpoczęcie zagospodarowania zbiornika Lubianka oraz trwające prace przy Zbiorniku Pasternik.

– Zagospodarowaliśmy 5 skwerów zieleni miejskiej tworząc największy na świecie napis z nazwą miasta wykonany z zieleni, a także remontując m.in. fontannę przy SP 9, do której większość z nas ma sentyment – chwali się Marek Materek.

W zakresie zadań związanych ze sportem w Starachowicach powstało m.in. boisko pełnowymiarowe ze sztuczną nawierzchnią.

 Budujemy zaplecze sportowe przy Stadionie, wybudowaliśmy nowy zewnętrzny kompleks lekkoatletyczny przy Szkole Podstawowej nr 2. Zakończyliśmy modernizację Centrum Strzelectwa Sportowego. Dzięki wydzierżawieniu miejskich kortów i tam wykonano duże inwestycje budując je od nowa i przykrywając – wylicza Materek.

Na uwagę zasługuje projekt wymiany taboru autobusowego. 20 autobusów dla Starachowic wyprodukuje miejscowy MAN BUS.

– Budujemy nowy warsztat, myjnię i centrum dyspozytorskie a także stacje tankowania autobusów CNG. Zamówiliśmy także cały system obsługi pasażerów. Trwają prace związane z zagospodarowaniem otoczenia Dworca Wschodniego a niedługo wybierzemy wykonawcę, który stworzy nowe centrum komunikacyjne przy dawnym Dworcu Zachodnim.

Trwa także wymiana wszystkich opraw oświetlenia ulicznego w mieście na energooszczędne. Wymieniane są także słupy oświetleniowe przy głównych ciągach komunikacyjnych.

W dalszej części podsumowania prezydent wylicza kolejne osiągnięcia.

Wybudowaliśmy trzy budynki wielorodzinne przy ul. Piłsudskiego. Rozpoczęliśmy budowę bloku na ok 100 mieszkań przy ul. Kościelnej. Szykujemy dokumentację, która umożliwi wybudowanie bloku przy Alei Jana Pawła II a także zakupiliśmy działkę zabudowaną Starym Szpitalem, by tam także powstało nowe osiedle mieszkaniowe.

Zabraliśmy się za głęboką termomodernizację przedwojennych budynków na osiedlu Wzgórze w sercu starachowickiej rewitalizacji. Aktualnie generalny remont przechodzą 4 budynki wielorodzinne. Na osiedlu tym budujemy także świetlicę środowiskową i mieszkania chronione.

Krok po kroku wprowadzamy nowe działania edukacyjne do szkół podstawowych. Od września bieżącego roku w Szkole Podstawowej nr 11  naukę rozpoczęła klasa dwujęzyczna. Natomiast w Szkole Podstawowej nr 2 uruchomiliśmy klasę pierwszą dla dzieci ze spektrum autyzmu odpowiadając na zgłoszone przez rodziców zapotrzebowanie na jeszcze lepsze wsparcie w tym zakresie.

Budujemy szatnie przy Szkole Podstawowej nr 1 i szykujemy się do budowy hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 6.

Pozyskaliśmy środki na program pilotażowy uruchomienia Centrum Usług Społecznych. Przekształciliśmy MOPS w CUS jako pierwsi w regionie i jedni z pierwszych w Kraju. Niedawno w Starachowicach odbył się ogólnopolski Kongres CUS-ów.

Miejska Noclegownia ma swoją nową siedzibę. Nasi podopieczni zyskali nowe dużo lepsze warunki do życia.

Pozyskaliśmy środki na budowę Centrum Opiekuńczo – Mieszkalnego dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Podobnie jak na stworzenie filii Środowiskowego Domu Samopomocy przede wszystkim dla osób cierpiących na chorobę Alzhaimera.

Realizujemy także cały szereg zadań we współpracy z Mieszkańcami w ramach Budżetu Obywatelskiego, Programu Inicjatyw Lokalnych czy Programu Starachowickie Podwórka.

Zakończyliśmy modernizację części osadowo – biogazowej oczyszczalni ścieków co na lata powinno poprawić funkcjonowanie miejskiej oczyszczalni.

Jako pierwsi w regionie i Kraju spośród samorządów średniej wielkości wybraliśmy wykonawcę, który zaprojektuje i wybuduje Instalację Odzysku Energii czyli Eko Spalarnię Śmieci.

Do tego wszystkiego dochodzi cały szereg działań miasta w zakresie polityki senioralnej, wydarzeń kulturalnych, artystycznych czy sportowych, których nie sposób wymienić.

Nasza praca jest zauważana i doceniana przez innych. Otrzymaliśmy Świętokrzyską Victorię kategorii Samorządność, Nagrodę specjalną Lider Ekonomii Społecznej, odznakę honorową za zasługi dla samorządu terytorialnego. Dwukrotnie w tej kadencji znalazłem się w gronie 15 najlepszych prezydentów miast rankingu N15. To wyróżnienie otrzymaliśmy dzięki głosom prezydentów i prezydentek polskich miast a także Kapituły rankingu.

– Dzisiaj, po raz kolejny chciałbym szczególnie podziękować Wszystkim moim współpracownikom z urzędu miejskiego, miejskich jednostek i spółek, którzy swoją codzienną dobrą pracą wspierają realizację nowych pomysłów i planów. Najmocniej dziękuję mojej żonie Madzi, za cierpliwość i wyrozumiałość. Prezydentem się bywa, a człowiekiem się jest. Staram się pracować dla Państwa najlepiej, jak tylko potrafię. Przyznaję, że czasem zdarzają się także błędy i potknięcia, za co przepraszam. Proszę o zaufanie, cierpliwość i wyrozumiałość. Wszystko od ludzi się zaczyna i na ludziach kończy. Wspólnie dalej zmieniajmy Starachowice. Niech to będzie najlepsze miejsce do życia – kończy Marek Materek.

Continue Reading
Reklama

Dodaj komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Copyright © 2020 Spotted: Media