Obserwuj nas na

Starachowice

Nie karać, a edukować – problem ze śmieciami w Starachowicach

Dodano

9 czerwca radni Rady Miejskiej uchwalili nowy regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Starachowice. Po przegłosowaniu projektu uchwały dotyczącej zmian w regulaminie rozgorzała dyskusja dotycząca odbierania i zagospodarowania odpadów.

Kilku radnych, w tym radny Sylwester Kwiecień, zgłaszało swoje obiekcje dotyczące zaśmiecania terenu miasta, bierności służb w kontrolowaniu tego procederu i karaniu winnych. Podjęto także temat segregacji odpadów – często zaobserwować można, że posegregowane śmieci podczas wywozu zostają zmieszane i trafiają do jednego kontenera. Skarżą się na to mieszkańcy Starachowic, dlatego problem ten poruszono także podczas obrad Rady. Do sytuacji Prezydent Miasta Marek Materek odniósł się następująco:

„Szanowni państwo, wczoraj zobowiązałem pana kierownika do tego, żeby wysłał pismo ostrzegawcze do firmy, która odbiera odpady, dlatego że takich sygnałów mamy wiele. Odpady, które są selektywnie zbierane przez mieszkańców, trafiają później do jednej śmieciarki i później jako zmieszane trafiają na wysypisko odpadów. To jest proceder niedopuszczalny i będziemy próbowali wymusić na firmie, aby osiągnęła odpowiedni wskaźnik recyklingu i odpowiedni wskaźnik odbioru odpadów segregowanych, zgodny ze stanem faktycznym”.

W dalszej części obrad prowadzono dyskusję dotyczącą działań, które należy podjąć by ograniczyć zaśmiecanie miasta. Jak podkreślał kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej, Dróg i Ochrony Środowiska, Ernest Kumek, nie można karać wszystkich za przewinienia mniejszości.Podjęcie działań mających na celu ograniczenie zaśmiecania miasta stało się kością niezgody podczas obrad.

Jak podaje portal Starachowice – Net.pl, nieoficjalnie od stycznia 2021 stawka za śmieci segregowane może wynieść 30 zł od osoby, za niesegregowane – 60 zł od osoby. Większa uwaga ma być przykładana do sortowania, ponieważ gmina musi osiągnąć próg 50 % segregacji odpadów. Będzie to dotyczyło mieszkańców – może zostać wprowadzona odpowiedzialność zbiorowa. Jeśli jeden z mieszkańców płacąc za śmieci segregowane, tak naprawdę nie będzie ich segregował – konsekwencje finansowe poniesie cały blok korzystający z danej altany śmietnikowej. Będzie to dotyczyło także firmy zabierającej odpady. Ten zabieg ma zapobiec mieszaniu posegregowanych śmieci. Mają też wrócić pojemniki typu „dzwon”.

Obecna firma umowę z gminą ma podpisaną do końca tego roku. Urząd Miejski rozważa rozwiązanie, by śmieci odbierała Spółdzielnia Socjalna „Starachowiczanka”. Jednak magistrat nie zdradza jeszcze szczegółów.

Więcej na: http://starachowice-net.pl/informator/news/radni-uchwalili-nowy-regulamin-utrzymania-czysto-ci-i-porz-dku-na-terenie-gminy-starachowice-b-dziemy-p-aci-za-mieci-po-30-z-i-60-z-zapis-video

starachowice-net / um / wł.

Continue Reading
Reklama

Dodaj komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Copyright © 2020 Spotted: Media