Obserwuj nas na

Starachowice

Nowatorski zabieg kardiologiczny w starachowickim szpitalu

Dodano

W piątek, 1 października br. w Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Starachowicach po raz pierwszy wykonano złożony zabieg kardiologiczny z wykorzystaniem pompy Impella wspomagającej układ krążenia. Zabieg był jedyną szansą na uratowanie życia pacjenta. Był to drugi tego rodzaju zabieg wykonany w województwie świętokrzyskim.

Złożoną angioplastykę wieńcową z użyciem pompy Impella wspomagającą układ krążenia w szpitalu w Starachowicach wykonano po raz pierwszy. Metodę zastosowano u chorego z oporną na leczenie farmakologiczne ciężką niewydolnością serca.

W zabiegu uczestniczył zaproszony dr hab. n. med. Łukasz Rzeszutko z Instytutu Kardiologii CMUJ w Krakowie oraz zespół naszej Pracowni Hemodynamiki dr Paweł Tomaszewski, dr Aleksander Stępień oraz personel pielęgniarski i technicy elektroradiologii.

Pompa do wspomagania układu krążenia Impella służy do przeprowadzania zabiegów przezskórnej rewaskularyzacji tętnic wieńcowych u chorych ze skrajnie niską frakcją wyrzutową lewej komory, w rozwiniętym wstrząsie kardiogennym wikłającym ostre niedokrwienie serca, zapaleniu mięśnia sercowego lub jako terapia pomostowa w oczekiwaniu na przeszczep serca czy CABG.

Zabieg polega na umieszczeniu pompy rotacyjnej w lewej komorze poprzez nakłucie tętnicy udowej. Zasada działania pompy Impella opiera się na śrubie Archimedesa. Umieszczone wewnątrz serca urządzenie przepompowuje krew z koniuszka lewej komory w kierunku aorty poprzez zastawkę aortalną. Skutkuje to zwiększeniem rzutu serca zapewniając prawidłowe ukrwienie mózgu, nerek i serca. W ten sposób zapewnione warunki hemodynamiczne umożliwiły przeprowadzenie u naszego chorego zabiegu poszerzenia dwóch tętnic wieńcowych. Zastosowana wysokospecjalistyczna procedura dała szansę pacjentowi u którego niemożliwe było wykonanie operacji na otwartym sercu.

Posiadanie takiego sprzętu w Pracowni Hemodynamiki daje szansę ratowania życia i zdrowia pacjentom.

Reklama

Copyright © 2022 Spotted: Media