Obserwuj nas na

Starachowice

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Starachowicach po raz kolejny w okrojonej formie (zdjecia)

Dodano

230 lat temu uchwalona została Konstytucja 3 Maja. Był to pierwszy tego rodzaju dokument w Europie i druga ustawa zasadnicza uchwalona na świecie.

Konstytucja została zaprojektowana w celu zlikwidowania wad systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Konstytucja wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, w ten sposób łagodząc najgorsze nadużycia pańszczyzny. Ponadto zniosła zgubne instytucje, takie jak liberum veto. Obowiązywała raptem 14 miesięcy. Obalona została po wojnie polsko-rosyjskiej wraz z konfederacją targowicką.

Przez lata burzliwej historii Polski, obchody święta Konstytucji naprzemiennie znikały z kartek kalendarza, delegalizowane przez władze, i na nie powracały. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 roku, Święto Konstytucji 3 maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt. Tegoroczne obchody, już po raz drugi, z uwagi na panującą pandemię koronawirusa odbyły się w znacznie okrojonej formie.

W trosce o bezpieczeństwo Starachowiczan, podczas Mszy Świętej w intencji Ojczyzny obowiązywał limit osób przebywających w Kościele, przebieg uroczystości był transmitowany online. Za pośrednictwem Internetu można było także wziąć udział w poprzedzającym Mszę programie artystycznym „Rzucajmy kwiat po drodze”. Program został przygotowany przez Szkołę Chóralną Parku Kultury pod dyrekcją doktor Bożeny Magdaleny Mrózek z udziałem Moniki Kowalczyk – Kogut (narrator), Chóru Mieszanego „Kamerton” i Chóru Kameralnego „Portamento”. Podczas przedstawienia usłyszeć można było znane polskie pieśni patriotyczne, m.in. “Mazurka Trzeciego Maja” i “Poloneza Trzeciego Maja”.

Po raz kolejny zabrakło także uroczystych obchodów pod Pomnikiem Niepodległości. W godzinach 11:00-13.30 pod pomnikiem czuwała warta honorowa, wiązanki kwiatów i znicze składać można było indywidualnie.

Continue Reading
Reklama

Dodaj komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama

Copyright © 2020 Spotted: Media