Obserwuj nas na

Starachowice

Ostatnie pożegnanie Zenona Krzeszowskiego, byłego prezydenta Starachowic (zdjęcia)

Dodano

Wtorek 11 stycznia był smutnym dniem dla wielu starachowiczan. Pożegnano Zenona Krzeszowskiego, który pełnił między innymi funkcję Prezydenta Starachowic (w latach 1994-1998). Uroczystości pogrzebowe były niezwykle podniosłe.

„Był wsparciem w najtrudniejszych chwilach samorządowych zawirowań przez które przeszedłem. Wspólnie pracowaliśmy w zaciszu gabinetów nad poprawą dostępności Szpitala dla pacjentów. Wierzyliśmy, że będziemy wspólnie cieszyć się z sukcesów w tym zakresie.” – tak Zenona Krzeszowskiego wspominał Prezydent Starachowic dzień wcześniej na swoim profilu na Facebooku.

Niestety, projekty i plany opracowywane przez obecnego Prezydenta wspólnie z Zenonem Krzeszowskim przekreśliło nagłe odejście mężczyzny. Podczas pogrzebu Prezydent Marek Materek wspominał sztandarowe inwestycje przeprowadzone przez Zenona Krzeszowskiego oraz jego ciepły stosunek do ludzi i do Starachowic, które zmarły zawsze określał terminem „moje miasto”.

Zenon Krzeszowski zmarł nagle, nad ranem 3 stycznia, w szpitalu w Końskich. Miał 72 lata. W swoim życiu zdziałał wiele dobrego dla Starachowic. Miał wykształcenie wyższe ekonomiczne i chemiczne, studiował na Uniwersytecie Warszawskim. Do Starachowic przyjechał na staż, a potem tu zamieszkał. Pracował jako technolog i kierownik działu w Fabryce Samochodów Ciężarowych „Star”, a następnie jako mechanik samochodowy w Zakładzie Energetyki Cieplnej w Starachowicach. W latach 90. wstąpił do Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Przez trzy kadencje zasiadał w radzie miejskiej Starachowic (mandat objął w trakcie kadencji 1990–1994). Od 1994 do 1998 roku pełnił funkcję prezydenta miasta.

Za jego kadencji spadło w Starachowicach bezrobocie, które po upadku fabryki sięgało dwudziestu kilku procent. Krzeszowski był animatorem powstania Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice. Za jego kadencji została wybudowana trasa N-S z wiaduktem, uporządkował też drogi wjazdowe do miasta. Po zakończeniu kadencji działał aktywnie w Towarzystwie Przyjaciół Starachowic oraz w Stowarzyszeniu „Eko-Serce”, które za cel postawiło sobie reaktywowanie działalności Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Starachowicach.

Byłego prezydenta Starachowic, byłego radnego Rady Miejskiej w Starachowicach we wtorek 11 stycznia, na cmentarzu komunalnym przy ulicy Polnej, żegnał tłum byłych współpracowników z Urzędu Miejskiego, jednostek samorządowych miasta i powiatu, Zakładu Energetyki Cieplnej w Starachowicach, Powiatowego Zakładu Aktywności Zawodowej w Kałkowie. Byli liczni przedstawiciele wielu organizacji pozarządowych, przyjaciele, sąsiedzi i przede wszystkim rodzina Zenona Krzeszowskiego.

Reklama

Copyright © 2022 Spotted: Media