Obserwuj nas na

Starachowice

Testy w kierunku zakażenia koronawirusem będą wykonywane szybciej – PZOZ otrzymał specjalistyczną maszynę

Dodano

W dniu 29 kwietnia w Powiatowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Starachowicach odbyła się konferencja prasowa Starosty Powiatowego, Piotra Babickiego. W spotkaniu udział wzięli: Wicestarosta Dariusz Dąbrowski, Dyrektor PZOZ Grzegorz Kaleta oraz kierownik Medycznego Laboratorium Diagnostycznego Magdalena Fiega. Zgromadzeni podzielili się z mieszkańcami miasta kolejną dobrą informacją – otrzymaniem przez starachowicki PZOZ nowego sprzętu, wspomagającego walkę z trwającą pandemią.

Do Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej trafiła maszyna wykonująca testy PCR w kierunku zakażenia koronawirusem – GeneXpert. Kosztowne urządzenie pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i znacznie skraca czas oczekiwania na wyniki testów. Informację o wyniku dodatnim można otrzymać już po 45 minutach, a o wyniku ujemnym nawet po 30 minutach. Urządzenie pracuje w systemie zamkniętym, jest w pełni zautomatyzowane. Sprawne przeprowadzanie testów na obecność wirusa Sars-Cov-2 to nie jedyna zaleta maszyny. Oprócz tego można wykonywać badania genetyczne, przykładowo testy na wirusa HIV, wirusa brodawczaka czy też gruźlicę.

Urządzenie zostało przekazane w ramach realizowanego od czerwca ubiegłego roku projektu pod hasłem “Walka z epidemią COVID na terenie Powiatu Starachowickiego”. Na realizację przedsięwzięcia władze powiatu pozyskały środki w wysokości blisko 4 milionów złotych z Europejskiego Funduszu Społecznego za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

“Za tę możliwość wsparcia walki z COVID-19 na terenie naszego powiatu serdecznie dziękuję marszałkowi Andrzejowi Bętkowskiemu, wicemarszałek Renacie Janik i wszystkim, którzy przyczynili się do tego, abyśmy mogli realizować ten projekt, który realnie pomaga mieszkańcom naszego powiatu” – mówił Starosta Starachowicki.

Dotychczas dzięki finansom z projektu zakupiono m.in. środki ochrony osobistej, płyny dezynfekcyjne i automaty do dezynfekcji dłoni. Koszt dotychczasowych inwestycji to ponad milion złotych, nie jest to oczywiście koniec działań związanych z projektem. Trwają przygotowania do kolejnych zakupów w ramach przedsięwzięcia, m.in. testów antygenowych, maseczek ochronnych oraz ozonatorów.

Planowany termin zakończenia projektu to sierpień tego roku.

Continue Reading
Reklama

Dodaj komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama

Copyright © 2020 Spotted: Media