Obserwuj nas na

Starachowice

W Starachowicach powstanie dom dla osób z niepełnosprawnością

Dodano

Promesę w wysokości 1 mln 145 tys. zł na budowę domu opieki dla osób z niepełnosprawnością na ręce Prezydenta Miasta Marka Materka przekazała, goszcząca dziś w Starachowicach, Minister Pracy i Polityki Społecznej Marlena Maląg. Na potrzeby wymienionej placówki zagospodarowany zostanie budynek byłej siedziby Międzyszkolnego Ośrodka Gimnastyki Korekcyjnej i Kompensacyjnej.

Minister Pracy i Polityki Społecznej wspólnie z parlamentarzystami Agatą Wojtyszek oraz Krzysztofem Lipcem, oraz Wojewodą Świętokrzyskim Zbigniewem Koniuszem odwiedziła dziś Środowiskowy Dom Samopomocy, którego filię stanowić będzie tworzona placówka.

– Środowiskowe Domy Samopomocy są bardzo potrzebne. Na mapie całego kraju mamy takich placówek ponad 740, korzysta z nich około 32 tysiące osób – mówi Minister Marlena Maląg. – Zależy nam na tym, aby wypełniać białe plamy, aby tam, gdzie jest potrzeba powstawania takich domów, aby je tworzyć. Na terenie województwa świętokrzyskiego działają 39 takich domów. Będziemy dofinansowywać w edycji 2021 utworzenie kolejnych trzech takich placówek. Przekażę dziś symboliczny czek, który pozwoli na utworzenie filii Środowiskowego Domu Samopomocy w Starachowicach. Cieszę się, że samorządowcy dostrzegają potrzeby swoich mieszkańców i razem, wspólnie w tej koalicji dla drugiego człowieka możemy działać.

Z inicjatywą utworzenia w Starachowicach domu opieki, w tym także całodobowej dla osób cierpiących m.in. na chorobę Alzheimera, wyszedł Prezydent Miasta Marek Materek.

– Kiedyś do Domu Seniora trafił pewien mężczyzna, żona zapewniała, że jest zdrowy. Tymczasem już pierwszego dnia samodzielnie wyszedł z Domu, udało się go zatrzymać na terenie Galerii Skałka – mówi Prezydent Miasta Marek Materek – Kilka godzin później, żona, która przyszła po męża wypytywana przez pracowników płacząc wyznała, że po raz pierwszy od kilku lat miała chwilę dla siebie, ponieważ mąż cierpi na chorobę Alzheimera i stale trzeba się nim zajmować. Cały czas miałem w tyle głowy tę historię, wierząc, że stworzymy miejsce, by i takim osobom można było pomóc.

Placówka dla osób z niepełnosprawnością stanowić będzie filię Środowiskowego Domu Samopomocy i mieścić się będzie przy ul. Żeromskiego 1A, gdzieprzez lata mieścił się Międzyszkolny Ośrodek Gimnastyki Korekcyjnej i Kompensacyjnej.

– Dziś podpisałem umowę z Wojewodą Świętokrzyskim Zbigniewem Koniuszem, dzięki temu do miasta trafi 1 mln 145 tys. zł na pierwszy etap prac. Środki z budżetu państwa przeznaczymy na przebudowę i wyposażenie budynku – informuje prezydent – Stworzymy dom dla 30 osób z 8 miejscami opieki całodobowej. Zapewnimy kompleksowe wsparcie i opiekę kolejnej grupie osób wykluczonych społecznie i w ten sposób również ulżymy rodzinom chorych.

Filia ŚDS- u to nie jedyne plany prezydenta związane z pomocą kierowaną do osób chorych i ich rodzin. Prezydent Starachowic zamierza również w mieście utworzyć Centrum Opiekuńczo Mieszkalnego.

– Zapoznałem Panią Minister z kolejnym projektem jaki przygotowaliśmy dotyczącym utworzenia Centrum Opiekuńczo Mieszkalnego dla osób z niepełnosprawnościami – informuje – Właściwy wniosek złożymy do Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej w ramach naboru, który trwa do końca czerwca. Wierzę, że dzięki temu osiedle Żeromskiego wzbogacimy w kolejną placówkę, która będzie niosła pomoc osobom, które potrzebują wsparcia.

UMS

Reklama

Copyright © 2020 Spotted: Media