Obserwuj nas na

Włoszczowa

Ocalić od zapomnienia. Uczniowie z Bebelna porządkują groby (zdjęcia)

Dodano

Jak co roku przed uroczystością Wszystkich Świętych uczniowie Szkoły Podstawowej w Bebelnie zorganizowali akcję sprzątania zapomnianych grobów na tamtejszym cmentarzu parafialnym. Posprzątali miejsca związane z wydarzeniami historycznymi (powstańców styczniowych i partyzantów z czasów II wojny światowej).

– Chcemy w ten sposób oddać cześć zmarłym, ale także nauczyć naszych uczniów szacunku do tradycji i skłonić do refleksji – podkreśla Agnieszka Krawczyk, nauczycielka SP w Bebelnie. Uczniowie chętnie się włączają w takie akcje. To przecież wyjątkowe święto, a o miejsca pamięci trzeba dbać. Więc są na cmentarzu i pomagają w sprzątaniu.

Zawsze przed uroczystością Wszystkich Świętych o żołnierskie mogiły dbają uczniowie gminnych szkół. W tej akcji uczestniczą również harcerze Hufca ZHP Szczekocińsko-Włoszczowskiego. Wspólnie uprzątają liście, myją nagrobki i czyszczą tabliczki. Młodzi mieszkańcy gminy Włoszczowa zapalają też na grobach znicze. Takie wizyty na parafialnych nekropoliach czy partyzanckich mogiłach to lekcja historii i ważny element patriotycznego wychowania.

Jest taki jeden dzień w roku, kiedy udajemy się na cmentarz, zapalamy znicz, kładziemy wieniec – jako symbol, że pamiętamy o tych, którzy już od nas odeszli na zawsze. Pamięć o zmarłych jednoczy ludzi różnych pokoleń i przekonań, łączy przeszłość z teraźniejszością. Pamięć daje nieśmiertelność, bo istniejemy póki ktoś o nas pamięta…Zapal lampkę na zapomnianym grobie. Pomyśl o tych, których nie ma kto odwiedzać.

Źródło: UMiG Włoszczowa

Continue Reading
Reklama

Dodaj komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © 2022 Spotted: Media