Obserwuj nas na

Włoszczowa

Rozpoczęła się budowa świetlicy w Gościencinie

Dodano

Niewiele osób wie, co to jest stan zerowy w budownictwie. Pora zatem wyjaśnić. Stan zerowy nie oznacza wcale, że prace się jeszcze nie rozpoczęły. Wręcz przeciwnie, idą już pełną parą i większość z nich ma szczególne znaczenie dla późniejszej trwałości budynku.

Na etapie stanu zerowego wylewane są bowiem fundamenty. Zakończenie tego etapu następuje, gdy są one już w całości gotowe. To dobry czas, aby zrobić przerwę w pracach budowlanych, jeżeli zbliża się okres zimowy. Tymczasem w Gościencinie mimo zimowej aury przerwy nie ma.

Stan zerowy budynku w praktyce pochłania najmniej czasu. Zazwyczaj zajmuje on ekipie budowlanej maksymalnie miesiąc. Nie oznacza to jednak, że jest mniej istotny ‒ wręcz przeciwnie. Każdy błąd na tym etapie może sporo kosztować.

Już widzimy, jak będzie wyglądał podział pomieszczeń w świetlicy wiejskiej w Gościencinie. Wykonawcą jest firma Ger-Bud z Secemina. Koszt robót ma wynieść 1,65 miliona złotych.

Prace ruszyły jesienią minionego roku. Świetlica zrekompensuje mieszkańcom brak szkoły, która została zlikwidowana w 2011 roku. Potem szkolny budynek był wykorzystywany na potrzeby społeczności – zebrania wiejskie, świetlicę dla dzieci, mieściła się w nim też izba regionalna prowadzona przez miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich. Jednak radni miejscy podjęli jednak decyzję o sprzedaży budynku, ponieważ wymagał kosztownych remontów i modernizacji. Budynek nabył za 202 tysiące złotych przedsiębiorca z gminy Kluczewsko.

Nowa świetlica, w malowniczej części gminy, będzie nowoczesnym obiektem z parkingiem. Będą z niej korzystać mieszkańcy Gościencina, Silpi Dużej i Małej do wspólnych spotkań, zabawy i integracji. W tych trzech sołectwach mieszka ponad 400 osób.

Będzie to już kolejna świetlica wiejska w gminie Włoszczowa. Wcześniej takie obiekty powstały w Rząbcu, Nieznanowicach i Kuzkach. Świetlicę będzie miało też Dąbie.

Źródło: UG Włoszczowa

Copyright © 2022 Spotted: Media