Kielce
Będzie nadzwyczajna sesja sejmiku ws. konkursu na stanowisko dyrektora Teatru Żeromskiego

Radni sejmiku woj. świętokrzyskiego podczas nadzwyczajnej sesji zajmą się sprawą konkursu na stanowisko dyrektora Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Obrady odbędą się w przyszłym tygodniu.
Przewodniczący sejmiku województwa Andrzej Bętkowski powiedział PAP, że posiedzenie zaplanowano na przyszłą środę 14 maja. Zgodnie z wolą inicjatorów w porządku obrad przewidziano dyskusję na temat sytuacji w teatrze oraz głosowanie nad stanowiskiem o powołanie na dyrektora Jacka Jabrzyka, wybranego do kierowania teatrem przez komisję konkursową.
Wniosek o zwołanie sesji nadzwyczajnej podpisało 10 radnych z Platformy Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Trzeciej Drogi, którzy nie zgadzają się z uchwałą zarządu województwa świętokrzyskiego z dnia 30 kwietnia o ponownym ogłoszeniu konkursu na stanowisko dyrektor teatru.
W stanowisku, które będzie przedmiotem głosowania, sejmik wzywa zarząd do zakończenia sporu wokół konkursu na dyrektora teatru. Podkreślono, że nieuznanie wyników rozstrzygniętego konkursu i ogłoszeniu nowego „jest pozbawione podstaw prawnych faktycznych”.
Zaznaczono, że komisja konkursowa prawidłowo wskazała Jacka Jabrzyka jako kandydata na stanowisko dyrektora, a poprawność procedury potwierdziło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W stanowisku wezwano również do „natychmiastowego zakończenia tej niezrozumiałej sytuacji i destrukcyjnych działań”.
Konkurs na dyrektor Teatru im. S. Żeromskiego został ogłoszony w lutym 2025 r., a 17 kwietnia komisja konkursowa w dziewięcioosobowym składzie (przedstawiciele MKiDN, samorządu, związków zawodowych i środowiska artystycznego) wybrała Jacka Jabrzyka, który uzyskał 5 głosów, pokonując Leszka Zdunia (4 głosy) i Adama Srokę (0 głosów).
30 kwietnia zarząd województwa podjął decyzję o ponownym ogłoszeniu konkursu, tłumacząc ją nieprawidłowościami proceduralnymi, w tym protestami dwóch uczestników konkursu Przemysława Tejkowskiego i Adama Sroki, którzy wskazywali na możliwe naruszenia przepisów po publikacji ich koncepcji programowych w mediach. Marszałek woj. świętokrzyskiego Renata Janik zapewniła, że decyzję podjęto po konsultacji z radcami prawnymi i „w trosce o dobro instytucji”. Jak zaznaczyła, nie jest to decyzja polityczna, lecz podyktowana potrzebą przejrzystości.
Stanowisko zarządu spotkało się z krytyką zespołu Teatru Żeromskiego, który apelował o powołanie Jabrzyka zgodnie z wynikiem konkursu. Aktorzy i pracownicy teatru podkreślali, że czują się oszukani i rozczarowani. Poparcie dla Jabrzyka wyraziły również krajowe organizacje reprezentujące środowisko teatralne, m.in. Unia Polskich Teatrów, Związek Zawodowy Aktorów Polskich i Gildia Reżyserów Teatralnych.
Również Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego uznało, że konkurs na stanowisko dyrektora Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach został przeprowadzony zgodnie z obowiązującymi przepisami i jego wynik – wskazujący Jacka Jabrzyka jako kandydata – jest wiążący. W związku z uchwałą zarządu województwa świętokrzyskiego o ogłoszeniu nowego konkursu, ministra kultury Hanna Wróblewska zwróciła się do wojewody o kontrolę legalności tej decyzji oraz zażądała od marszałek Renaty Janik przedstawienia pełnej dokumentacji postępowania.
Z kolei Leszek Zduń w oświadczeniu zadeklarował, że nie będzie ubiegał się o stanowisko dyrektora w przypadku ogłoszenia nowego konkursu.
Obecny dyrektor Michał Kotański zakończy kadencję wraz z końcem sezonu 2024/2025. Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, który przeszedł niedawno gruntowną modernizację, jest współprowadzony przez Ministerstwo Kultury i samorząd województwa świętokrzyskiego. (PAP)
wdz/ dki/