Obserwuj nas na

Ostrowiec Świętokrzyski

Uwaga na fałszywe wiadomości przy sprzedaży

Dodano

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim po raz kolejny apelują, aby nie klikać w przypadkowe linki nadesłane od obcych osób. Zwłaszcza jeśli jest to związane z przekazywaniem pieniędzy. Poprzez załączony do wiadomości link, przestępcy uzyskują dane do logowania i kradną pieniądze ze wskazanego konta.

Niemal codziennie do jednostek Policji w całym kraju zgłaszają się osoby, które otrzymały sms-y, e-maile lub wiadomości tekstowe na komunikatorach internetowych z podejrzanym linkiem. Po kliknięciu w niego wyświetlają się strony łudząco podobne do stron bankowych lub stron z płatnościami elektronicznymi. Logowanie powoduje, że przestępcy przejmują nasze dane i w ten sposób uzyskują dostęp do konta bankowego. Natychmiast logują się na nasze konto i dokonują przelewów, kradnąc oszczędności. Do tej metody oszustwa, przestępcy coraz częściej wykorzystują popularne komunikatory internetowe.

Wczoraj tj. 23 listopada br. do ostrowieckiej komendy zgłosiła się 47-letnia mieszkanka gminy Ćmielów. Kobieta poinformowała stróżów prawa, że dzień wcześniej na jednym z portali ogłoszeniowych wystawiła do sprzedaży laptopa. Po krótkim czasie, za pośrednictwem komunikatora internetowego ze sprzedającą skontaktowała się osoba, która wyraziła chęć zakupu wystawionego przez nią urządzenia. Kolejno sprzedająca została poproszona o udostępnienie swojego numeru telefonu komórkowego oraz numeru rachunku bankowego. Następnie otrzymała wiadomość z linkiem w celu zatwierdzenia transakcji. Niczego nie podejrzewająca kobieta postępowała zgodnie z otrzymanymi wskazówkami. Kolejno z 47-latką skontaktował się telefonicznie mężczyzna, który podając się za pracownika firmy kurierskiej poprosił kobietę o wygenerowanie 3 kodów Blik, za pomocą których dokonano wypłaty z jej konta w kwocie 2000 złotych. Fałszywy pracownik twierdził, że w banku trwają prace techniczne i po zatwierdzeniu tych transakcji pieniądze zostaną jej z powrotem zwrócone na konto. Kiedy jednak tak się nie stało mieszkanka gminy Ćmielów zorientowała się, że padła ofiarą oszustów.

EW / KPP

Continue Reading
Reklama

Dodaj komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © 2022 Spotted: Media